Share

پاول پاولیکوفسکی که در سال ۲۰۱۵ به خاطر فیلم «ایدا» اسکار بهترین فیلم خارجی را به دست آورد با فیلم «جنگ سرد» در بخش اصلی جشنواره فیلم کن با «همه می‌دانند» اصغر فرهادی و «سه‌رخ» جعفر پناهی برای به دست آوردن نخ طلای مهم‌ترین جشنواره سینمایی اروپای مرکزی رقابت می‌کند: فیلمی درباره روابط عاطفی انسان‌ها در پرتو تنش‌های ژئوپولیتیکی در جهانی سپری شده.

جمعه ۱۱ مه: پاول پاولیکوفسکی در نشست خبری جشنواره فیلم کن

«جنگ سرد» ساخته پاول پاولیکوفسکی یک داستان عاشقانه رمانتیک را در دوران جنگ سرد در فاصله بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ در گستره جهانی که از خانه‌های دهقانی لهستان تا کلوب‌های جاز پاریس امتداد دارد روایت می‌کند.

زولا یک زن سختکوش و مقاوم است که موفق می‌شود به مدرسه هنر راه پیدا کند. ویکتور در این مدرسه رهبری یک ارکستر را به عهده دارد. وقتی رابطه عاشقانه و پنهانی آن‌ها شکل می‌گیرد، زولا اعتراف می‌کند که سازمان جاسوسی لهستان به او مأموریت داده بود که ویکتور را زیر نظر داشته باشد.

پیتر برادشاو، منتقد سرشناس به «جنگ سرد» پنج ستاره داده و از تازه‌ترین فیلم پاول پاولیکوفسکی به عنوان «یک فیلم اسرارآمیز و با جلوه‌های خیره‌کننده موسیقایی که از نظر تصویری هم غنی است» یاد کرده.

نمایی از فیلم «جنگ سرد»: رسیدن به عشق با عبور از موانع در دوران تنش‌های ژئوپولیتیکی در جهان

به گزارش خبرگزاری رویترز، پاولیکوفسکی در نشست خبری این فیلم در پاسخ به این سئوال که چرا در سینمای جهان، «جنگ سرد» زمینه خوبی برای طرح یک درام عاشقانه فراهم می‌کند، گفته است:

«برای رسیدن به عشق باید از موانع زیادی عبور کرد. در آن زمان هم موانع زیادی بر سر راه انسان‌ها وجود داشت.»

پاولیکوفسکی در چهارده‌سالگی با مادرش که یک بالرین بود از لهستان گریخت و به غرب پناه آورد. دو شخصیت اصلی جنگ سرد، زولا و ویکتور را به نام مادر و پدر فقیدش نامیده است. او در نشست خبری این فیلم گفت:

«چیزهایی زیادی در زندگی این زوج وجود دارد که بی‌شباهت به رابطه پدر و مادر من نیست. آن‌ها زندگی فاجعه‌آمیزی داشتند. به هم ددل بستند، از هم دل کندند و دوباره به هم دل بستند و از کشوری به کشوری مهاجرت کردند، زندگی‌شان از هم پاشید و دوباره تشکیل زندگی دادند. این فیلم داستان زندگی آن‌ها نیست. اما اتفاقی که بین زن و مرد داستان می‌افتد با رابطه آن‌ها با هم شباهت دارد.»

هفتادویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن از سه‌شنبه ۸ تا شنبه ۱۸ مه (۱۸ تا ۲۸ اردیبهشت) برگزار می‌شود. رئیس هیئت داوران این دوره از جشنواره کیت بلانشت، بازیگر استرالیایی و برنده دو جایزه اسکار است.

بیشتر بخوانید:

جشنواره فیلم کن با فیلم اصغر فرهادی آغاز به کار کرد

Share