Share

محمدعلی افشانی و سمیع‌الله حسینی‌ مکارم دو نامزد نهایی برای تصدی مقام شهرداری تهران بودند که سرانجام افشانی با رأی اعضا شورای به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

محمدعلی افشانی، شهردار جدید تهران

۱۹ رأی برای افشانی، یک رأی برای حسینی مکارم و یک رأی سفید. شهردار جدید تهران این‌گونه انتخاب شد.

افشانی کیست؟ ۵۹ ساله، مهندس عمران از دانشگاه شیراز، کارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه شریف، چهره‌ای نه چندان شناخت شده به لحاظ سیاسی، یک مدیر میانی اصلاح طلب که عضو حزب اعتماد ملی و معتقد به «ساخت و ساز» است.

افشانی در دولت یازدهم استاندار فارس بود و پس از آن، به عنوان معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در دولت دوازدهم فعالیت می‌کرد.

او همچنین سابقه تصدی مقام‌هایی همچون معاونت وزارت آموزش و پرورش، معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان، ریاست سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، معاونت ساخت و اجرای شرکت سرمایه گذاری بانک پارسیان و عضویت شورای راهبردی مناطق زلزله‌زده را دارد.

در آخرین روزهای سال گذشته، محمد علی نجفی، شهردار سابق تهران استعفای خود را به شورای شهر ارایه کرد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که به دلیل  رقص چند کودک خردسال در یک مراسم رسمی در برج میلاد تهران، او تحت فشارهای شدید سیاسی قرار داشت و محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، دستور پیگیری قضایی این ماجرا را صادر کرده بود.

نجفی دلیل استعفای خود را بیماری خواند و در عین حال گفت «عوامل تشدیدکننده دیگری» برای استعفا وجود داشتند.

پس از عدم موافقت اولیه، و با تداوم فشارهای سیاسی و قضایی بر شهردار سابق تهران، سرانجام در ۱۰ آوریل/۲۱ فروردین، شورای شهر تهران دومین استعفای محمدعلی نجفی را پذیرفت.

در اردیبهشت  ماه، شورای شهر تهران، از میان ۲۸ گزینه احتمالی، فهرستی ۷ نفره از نامزدهای شهرداری تهران معرفی کرد که پنج نفر از آنها به دلایل مختلف کنار رفتند تا رقابت نهایی میان محمدعلی افشانی و سمیع‌الله حسینی‌مکارم برگزار شود.

شعار افشانی برای مدیریت تهران، «شهر زیست‌پذیر، شهروند مشارکت‌پذیر» است.


بیشتر بخوانید:

هفت گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند

Share