Share

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در تازه‌ترین نشست خبری گفته اگر منظور وزیر اطلاعات این بوده که «اتهام جاسوس بر عضو پیشین تیم مذاکرات هسته صادق نیست، حتماً غلط است».

اژه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات یک نماینده مجلس که گفته بود «ادعای جاسوسی دری اصفهانی کذب است و وی از نظر ما جاسوس نیست و قوه قضاییه هم تحت فشارهای خارجی مجبور شده حکم حداقلی ۵ سال حبس بدهد» گفت: «وزات اطلاعات می‌تواند بگوید بر اساس اسناد و مدارک از نظر من، فلانی متهم به جاسوسی است یا نیست اما وزارت اطلاعات نمی‌تواند بگوید از نظر من فلانی جاسوس است زیرا زمانی می‌تواند بگوید که ثابت شده باشد».

محمود علوی، وزیر اطلاعات مهرماه سال گذشته هم گفته بود عبدالرسول دری اصفهانی، عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای نه تنها جاسوس نبوده، بلکه در طی مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی با وزارت اطلاعات ایران همکاری می‌کرده است.

عبدالرسول دری اصفهانی که در دانشگاه نفت در ایران تحصیلاتش را به پایان رسانده در مقام مشاور امور بانکی با تیم مذاکره‌کننده ایران و تیم اجرایی برجام همکاری می‌کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه مرداد سال ۹۵ خبر بازداشتش را تأیید کرد و ۱۲ مهر ۹۶ دادگاه تجدید نظر حکم ۵ سال حبس او را تأیید کرد.

محمود علوی، وزیر اطلاعات در گفت‌وگویی که شامگاه چهارشنبه ۱۹ مهر در خبرگزاری ایسنا منتشر شد، گفته است:

«قبلا در چند نوبت تصریح کرده و باز هم به صراحت اعلام می‌کنم، از آنجا که مرجع تشخیص موضوعات مرتبط به جاسوسی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است، از نظر این معاونت، آقای دری اصفهانی نه تنها مرتکب جاسوسی نشده بلکه در برابر هجمه‌هایی که برخی سرویس‌های بیگانه به وی داشته‌اند، هوشیارانه مقاومت کرده و با معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همکاری داشته است.»

نخستین بار شهریور ۹۵ جواد کریمی قدوسی، یکی از اعضای جبهه پایداری و نماینده مجلس شورای اسلامی از بازداشت یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به اتهام جاسوسی خبر داده بود. کریمی قدوسی در گفت وگو با مجله «رمز عبور» گفته بود فردی که ماهانه ۷۵۰۰ پوند برای ارائه اطلاعات دولتی ایران دریافت می‌کرد، جاسوس آمریکا بود. به گفته قدوسی این شخص در سفر محمد جواد ظریف به ترکیه در هواپیما بود، اما از داخل هواپیما دستور بازداشتش صادر شد و او را به تهران بازگرداندند.

در آن زمان حمید بعیدی نژاد، رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفته بود جاسوس خواندن عبدالرسول دری اصفهانی توهینی آشکار به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران است. او گفت که دری اصفهانی سابقه بیش از دو دهه حضور در دعاوی بین‌المللی را دارد.


در همین زمینه

رئیس دادگستری تهران: دری اصفهانی مرتکب اعمال مجرمانه شده است

Share