Share

قرار است سه‌شنبه ۱۵ مه/ ۲۵ اردیبهشت وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه ایران برای حفظ بقایای برجام نشستی برگزار کنند. حسن روحانی در یک گفت‌وگوی تلفنی با ترزا می گفت حفظ برجام بدون آمریکا امکان‌پذیر است اما بدون تأمین منافع ایران غیر ممکن است. ترزا می هم در پاسخ یادآوری کرد که ایران همچنان می‌بایست به مفاد توافق هسته‌ای پایبند بماند. نخست‌وزیر بریتانیا از طرح موضوع دوتابعیتی‌ها و از ضرورت تأمین امنیت اسرائیل غافل نماند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی و ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا (عکس: آرشیو)

  • آنچه که حسن روحانی به ترزا می‌گفت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، عصر یکشنبه ۱۳ مه/ ۲۳ اردیبهشت حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با ترزا می یادآوری کرد که جمهوری اسلامی ایران با پایبندی به برجام، تامین منافع ملی خود را دنبال می‌کند و با این‌حال طرف‌های مقابل در اجرای تعهداتشان عملکرد رضایت‌بخشی نداشته‌اند.

رئیس جمهوری اسلامی گفت: زمان اتحادیه اروپا برای حفظ برجام و تضمین منافع ایران، محدود است. منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشیمی و روابط بانکی و سرمایه‌گذاری باید به طور شفاف مشخص و تضمین شود.

روحانی ابراز امیدواری کرد که جلسه وزاری خارجه ایران و فرانسه، آلمان و بریتانیا که با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه برگزار می‌شود بتواند منافع تهران از توافق هسته‌ای را برآورده کند.

  • آنچه ترزا می در پاسخ به روحانی گفت:

به گزارش دفتر نخست‌وزیر بریتانیا، ترزا می در گفت‌وگوی عصر یکشنبه خود با رئیس جمهوری اسلامی اعلام کرد که بریتانیا و شرکای اروپایی‌اش همچنان خود را به توافق هسته‌ای با ایران متعهد می‌دانند. می از روحانی درخواست کرد که جمهوری اسلامی همچنان به برجام پایبند بماند.

نخست‌وزیر بریتانیا در همان حال یادآوری کرد که بریتانیا حمله ایران با راکت به مواضع ارتش اسرائیل در بلندی‌های جولان را محکوم می‌کند. می از ایران خواست که در آینده از چنین حملاتی خودداری کند و اعلام کرد که پرهیز از اقدامات تحریک‌آمیز برای حفظ صلح و امنیت در منطقه اهمیت دارد.

ترزا می به موضوع دوتابعیتی‌های زندانی در ایران هم اشاره کرد و از روحانی خواست که برخی از دو تابعیتی‌های زندانی را به دلایل انسانی آزاد کند.

رؤسای دولت ایران و بریتانیا در پایان این گفت‌وگوی تلفنی به این نتیجه رسیدند که نشست وزیران خارجه سه قدرت اروپایی با حضور وزیر خارجه ایران و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای آینده برجام ضرورت دارد.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات برجام: نگرانی مکرون، تأکید روحانی، تور ظریف، تحلیل فرمانده سپاه

Share