Share

فیلم «سه‌رخ» تازه‌ترین ساخته جعفر پناهی در بخش اصلی جشنوار فیلم کن با فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی بر سر به دست آوردن نخل طلای مهم‌ترین جشنواره سینمای اروپای مرکزی رقابت می‌کند. مسئولان جشنواره فیلم کن از جمهوری اسلامی خواسته‌‌ بودند به پناهی اجازه دهد در این جشنواره سینمایی شرکت کند اما درخواست آنان اجابت نشد. جعفر پناهی می‌گوید به طور غیر مستقیم از او دو بار خواسته شده که اگر می‌خواهد در جشنواره کن شرکت کند، ابتدا می‌بایست توبه‌نامه بنویسد و درخواست بخشش کند.

۱۳ مه/۲۳ اردیبهشت: بهناز جعفری، بازیگر فیلم پناهی در نشست خبری فیلم «سه‌رخ» در جشنواره فیلم کن

جعفر پناهی در پیامی که در صفحه شخصی‌اش منتشر کرده نوشته است:

«از روزى که نام “٣رخ” در میان فیلم‌هاى بخش مسابقه کن اعلام شد، حمایت کم‌نظیر خانواده سینما، امید و باورم را در راه استقلال سینما و سینما گران دو چندان کرد. در طى این مدت ، دو بار به شکل غیر مستقیم جهت رفتنم به فستیوال کن پیام داده شد. پیامى که به نوعى از من مى‌خواستند از آن نامه‌هاى معمول بنویسم تا مشکل سفرم حل شود. جوابم مشخص بود: “من جرمى مرتکب نشدم که حال درخواست بخشش یا تقلیل در حکمى که داده‌اند بکنم. اگر مى‌خواستم چنین کنم ، در زندان کرده بودم. نوشتن نامه یعنى قبول حکمى که حتى در قرون وسطى یا دوران مک‌کارتى فکرش هم غیر قابل باور بوده است.»

۸ سال قبل جعفر پناهی به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی، ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌نامه‌نویسی، ۲۰ سال محرومیت از سفر به خارج از ایران و ۲۰ سال ممنوعیت از هر نوع مصاحبه با رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شده است.

در فیلم «سه‌رخ» بهناز جعفری نقش خودش را بازی می‌کند. دختری روستایی در یک پیام ویدیویی از او می‌خواهد خانواده مذهبی‌اش را متقاعد کند که اجازه دهند او به مدرسه بازیگری در تهران برود. این دختر ظاهراً خودکشی کرده است. بهناز جعفری به روستای محل سکوت دختر می‌رود که از حقیقت ماجرا آگاه شود.

دبورایانگ، منتقد سرشناس درباره «سه‌رخ» گفته است: «نمونه‌ای از سینمای ایران در خالصانه‌ترین جلوه آن.»

روز گذشته نشست خبری فیلم «سه‌رخ» جعفر پناهی در جشنواره فیلم کن در غیاب او  برگزار شد. «سه‌رخ» چهارمین فیلم جعفر پناهی‌ست که برخلاف فیلم‌های دیگرش در فضای باز اتفاق می‌افتد. در بیانیه مطبوعاتی فیبم «سه‌رخ» گفته شده که این امر از باز شدن فضای اجتماعی ایران نشان دارد.

اصغر فرهادی در نشست خبری «همه می‌دانند» درباره منع حضور پناهی در کن گفته بود:

«این عادلانه نیست که او [پناهی] از حضور در کن محروم مانده، اما من خوشحالم که او همچنان کار می‌کند و از فعالیت‌های سینمایی خود دست نکشیده است.»

بیشتر بخوانید:

جشنواره فیلم کن با فیلم اصغر فرهادی آغاز به کار کرد

 

Share