Share

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان طرح مخالفان سیاسی این کشور مبنی تغییر نظام حکومتی را غیر قابل قبول خواند و گفت با تمام توان در مقابل آن خواهد ایستاد.

به تازگی شماری از رهبران جبهه ملی که ائتلافی از مخالفان سیاسی دولت افغانستان را تشکیل داده‌اند در نشستی با حضور چهار تن از نمایندگان کنگره آمریکا در شهر برلین آلمان، خواستار تغییر نظام سیاسی این کشور شده بودند.

اما حامد کرزی امروز شنبه یکم بهمن‌ماه در مراسم گشایش شورای ملی افغانستان در واکنش به تلاش‌های جدید برای تغییر نظامی سیاسی این کشور گفت که افغانستان آزمایشگاه نظام‌های سیاسی نیست.

به گفته وی طی ۴۰ سال گذشته چندین نوع نظام سیاسی در افغانستان به آزمایش گذاشته شد که نتیجه‌ای به‌جز ویرانی و شکست ساختارهای اجتماعی این کشور نداشت.

حامد کرزی: هرگز اجازه نخواهیم داد که رؤیای خطرناک یک آزمایش سیاسی دیگر در کشور ما به واقعیت بپیوندد

وی گفت: "هرگز اجازه نخواهیم داد که رؤیای خطرناک یک آزمایش سیاسی دیگر در کشور ما به واقعیت بپیوندد."

احمد ضیاء مسعود، رهبر جبهه ملی، عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی از جمله رهبران جبهه ملی در نشست برلین شرکت کرده بودند.

پس از این نشست، رهبران ملی در بیانیه‌ای اعلام کردند که "سیستم سیاسی و اداری افغانستان به‌علت تمرکز بیش از حد قدرت؛ کارآیی لازم را از دست داده است."

به گفته این رهبران سیاسی "سیستم فعلی باعث بروز فساد گسترده، فاصله گرفتن مردم از حکومت، کندی روند توسعه اقتصادی، سوء استفاده از قدرت و بی‌ثباتی روزافزون سیاسی" شده است.

شرکت‌کنندگان نشست برلین در بیانیه خود تأکید کردند که برای برون‌رفت از وضعیت کنونی خواستار ایجاد یک نظام غیرمتمرکز کثرت‌گرا هستند.

پیش ازاین "ائتلاف ملی" تحت رهبری عبدالله عبدالله، وزیر پیشین امور خارجه افغانستان که با گردآوری شماری از چهره‌های شناخته‌شده احزاب مجاهدین و احزاب کمونیستی و برخی نمایندگان شورای ملی این کشور ایجاد شده است خواستار ایجاد نظام پارلمانی شده بود.

بیشتر رهبران مخالفان سیاسی دولت افغانستان در ۱۰ سال گذشته از اعضای برجسته دولت‌های تحت رهبری حامد کرزی بوده‌اند.

 

Share