Share

در روزی که سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس (اورشلیم) منتقل می‌شود، هزاران فلسطینی در نوار غزه دست به اعتراض زدند که در درگیری با ارتش اسرائیل حدود ۴۰ نفر از آن‌ها کشته و بیش از یک هزار نفر زخمی شدند.

درگیری‌های خونین در نوار غزه در روز گشایش سفارت آمریکا در بیت‌المقدس (اورشلیم) ـ دوشنبه ۱۴ مه / ۲۴ اردیبهشت

درگیری‌های خونین در نوار غزه در روز گشایش سفارت آمریکا در بیت‌المقدس (اورشلیم) ـ دوشنبه ۱۴ مه / ۲۴ اردیبهشت

پیش از گشایش سفارت آمریکا در بیت‌المقدس (اورشلیم) در روز دوشنبه ۱۴ مه / ۲۴ اردیبهشت، اعتراضات گسترده‌ای در نوار غزه توسط هزاران فلسطینی شکل گرفت. گروهی از آن‌ها به موانع مرزی نزدیک شدند و ارتش اسرائیل با آن‌ها به مقابله پرداخت. تا ظهر دوشنبه شمار کشته‌شدگان به حدود ۴۰ نفر رسید و تعداد مجروحان بیش از یک هزار نفر بود.

گروهی از فلسطینی‌ها تلاش کردند تا از موانع مرزی عبور کنند. آن‌ها به سوی مأموران اسرائیلیی سنگ پرتاب می‌کردند و در پاسخ به‌سوی آن‌ها گلوله شلیک شد.

بدین ترتیب از ۳۰ مارس تاکنون شمار فلسطینی‌ها کشته‌شده در نوار غزه به بیش از ۸۵ نفر رسید. آن‌ها در این مدت برای بازگشت به سرزمین‌هایشان دست به تظاهرات می‌زدند اما امروز (دوشنبه) این اعتراضات به دلیل گشایش سفارت آمریکا در بیت‌المقدس (اورشلیم) بیشتر شد.

از آن‌جا که در این مدت شمار کشته‌شدگان و مجروحان زیاد بوده، پزشکان در بیمارستان شفا در غزه، با کمبود دارو و تخت مواجه هستند.

در منطقه خان یونس معترضان از مغازه‌دارها می‌خواستند تا مغازه‌های خود را به نشانه اعتراض تعطیل کنند. مساجد نیز با بلندگوهای خود مردم را به شرکت در تظاهرات دعوت می‌کردند.

پیش از آن اسرائیل با پخش تراکت‌هایی برای اهالی غزه اعلام کرده بود که در صورت هر اقدامی ارتش اسرائیل ساکت نخواهد نشست. با این حال حدود ۳۵ هزار فلسطینی گرد آمدند و شعار «بیت‌المقدس پایتخت ماست» را سر دادند.

مقامات فلسطینی همه کارمندان دولتی را فراخوانده‌اند تا در پایان روز به صف تظاهرات اعتراضی علیه انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس (اورشلیم) بپیوندند.

افزون بر نوار غزه اعتراضاتی نیز در کرانه باختری انتظار می‌رود.

Share