Share

دو روز پس از گشایش چالش‌برانگیز سفارت آمریکا در بیت‌المقدس (اورشلیم)، گواتمالا نیز سفارت خود را به‌طور رسمی به این شهر منتقل کرد.

گشایش سفارت گواتمالا در بیت‌المقدس (اورشلیم)

گشایش سفارت گواتمالا در بیت‌المقدس (اورشلیم)

روز چهارشنبه ۱۶ مه / ۲۶ اردیبهشت، در مراسم گشایش سفارت گواتمالا در بیت‌المقدس (اورشلیم)، سارا سولیس، سفیر این کشور در اسرائیل از این روز به‌عنوان «یک روز تاریخی» نام برد که در آن مأموریت دیپلماتیک به پایتخت اسرائیل بازمی‌گردد.

سفارت آمریکا در بیت‌المقدس (اورشلیم) دوشنبه ۱۴ مه / ۲۴ اردیبهشت گشایش یافت. در مناطق مرزی نوار غزه فلسطینی‌ها در اعتراض به این اقدام دست به اعتراض زدند که سربازان اسرائیلی با خشونت به مقابله با آن‌ها پرداختند. در این درگیری‌ها یش از ۶۰ فلسطینی کشته و بیش از ۲۷۷۰ نفر زخمی شدند.

جیمی مورالس، رئیس جمهوری گواتمالا به‌رغم رأی محکومیت مجمع عمومی سازمان ملل به اعلام انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس (اورشلیم)، ۲۴ دسامبر / ۳ دی سال گذشته اعلام کرد که سفارت این کشور نیز از تل‌آویو به بیت‌المقدس (اورشلیم) منتقل می‌شود.

از نظر اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان، وضعیت بیت‌المقدس (اورشلیم) باید در مذاکرات صلح آتی بین اسرائیل و فلسطین تعیین شود. اسرائیل این شهر را به‌عنوان پایتخت خود ادعا می‌شناسد، در حالی‌که فلسطینی‌ها بخش شرقی آن را به‌عنوان پایتخت دولت آینده خود می‌خواهند.

بیشتر بخوانید:

گواتمالا سفارت خود در اسرائیل را به بیت‌المقدس منتقل می‌کند

Share