Share

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، در درگیری بین مأموران امنیتی و معترضان در کازرون چندین نفر کشته و مجروح شده‌اند. از تعداد کشته‌شدگان و مجروحان اطلاع دقیقی در دست نیست.

کازرون: شامگاه چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت (عکس: توئیتر)

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت اهالی کازرون در میدان شهدای شهر در اعتراض به طرح تقسیم شهرستان کازرون اجتماع کردند. مأموران امنیتی تعدادی از معترضان را بازداشت کرده بودند. گروهی از مردم شامگاه  مقابل کلانتری خواهان آزادی بازداشت‌شدگان شده بودند که پلیس به طرف آنها شلیک کرد. کمپین حقوق بشر گزارش داده که در اثر تیراندازی مستقیم پلیس به شهروندان غیرنظامی دست‌کم سه نفر کشته شده‌اند. تصاویری از مجروحان که غرق در خون‌اند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

گفته می‌شود که نیروهای امنیتی ده‌ها نفر را بازداشت کرده‌اند. همچنین خبرهای تأیید نشده‌ای منتشر شده مبنی بر اینکه معترضان وارد کلانتری شدند و ساختمان پلیس را به آتش کشیدند. برخی رسانه‌ها تعداد مجروحان را «ده‌ها نفر» اعلام کرده‌اند.

شامگاه چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت: درگیری مقابل ساختمان پلیس در کازرون

حسین رضازاده، نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی دو سال است که طرح تقسیم شهرستان کازرون را دنبال می‌کند. بر اساس این طرح قرار است بخش‌های «قائمیه» و «کوهمره نودان» از کازرون جدا شود و با نام «شهرستان کوه چنار» به شهرستان جداگانه‌ای تبدیل شود. این طرح در دفتر تقسیمات کشوری به تصویب رسیده و هم‌اکنون در هیأت دولت منتظر تصویب نهایی است.

دوشنبه ۲۷ فروردین بازاریان، اصناف و فرهنگیان این شهر در اعتراض به تقسیم شهرستان کازرون به حالت تعطیل درآمدند.

۳۱ فروردین معترضان پرشماری در کازرون، بعد از راهپیمایی در خیابان‌های شهر به مصلی کازرون رفتند و با سر دادن شعارهای مشابهی مانع از برگزاری نماز جمعه شدند. از چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت اعتراضات در کازرون مجدداً آغاز شده است.

سعید جلالی، سرپرست تقسیمات کشوری وزارت کشور و استاندار فارس و همچنین محمد خرسند امام جمعه شهر، مردم را به آرامش دعوت کرده و به آن‌ها اطمینان داده بودند که مسئولان صدایشان را شنیده‌اند و در تلاش‌اند که با حفظ هویت شهرستان، زمینه‌های پیشرفت اقتصادی آن را فراهم کنند.

بر اساس آخرین سرشماری در سال ۹۰ حدود ۱۰ هزار نفر بیکار در روستاهای کازرون وجود دارد. نرخ بیکاری در دوران ریاست جمهوری روحانی دست‌کم ۱۲ درصد افزایش یافته. طبعاً شهرستان کازرون هم در این مدت از افزایش نرخ بیکاری برکنار نمانده‌ است. توصیه امام جمعه شهر اقتصاد مقاومتی‌ست. توصیه دولت: ایجاد رشد متوازن‌تر شهر و روستا در کازرون با تقسیم شهرستان به دو شهرستان جداگانه که سبب شده اهالی کازرون هویت قومی خود را در معرض تهدید درک کنند.

بیشتر بخوانید:

معترضان کازرونی نماز جمعه شهر را به هم زدند

 

Share