Share

حسین الله‌کرم، رئیس شورای هماهنگی انصار حزب‌الله،‌ موسوم به «گروه‌های فشار» پیش‌بینی کرده است که اگر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری استیضاح شود یا مجلس به طرح عدم کفایت او رأی بدهد،‌ «نامزد واحد» اصولگرایان ۲۷ میلیون رأی خواهد آورد.

حسین الله‌کرم، دبیر شورای هماهنگی انصار حزب‌الله

او با مقایسه این سناریوی احتمالی با انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ گفت که اگر انتخابات جدیدی تا پایان سال جاری برگزار شود، به رأی اصول‌گرایان ۱۰ میلیون افزوده می‌شود.

در آخرین انتخابات ابراهیم رئیسی،‌ تولیت آستان قدس رضوی و یکی از اعضای کمیته مرگ در اعدام‌های سیاسی تابستان ۱۳۶۷ با حدود ۱۷ میلیون رأی در برابر حسن روحانی شکست خورد.

الله‌کرم پیش‍تر نیز درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آینده گمانه‌زنی کرده بود و گفته بود که باید یک نظامی همچون قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به رییس‌جمهوری برسد.

حسن روحانی با خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای تحت فشار قرار گرفته است. «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) و رفع تحریم‌ها بزرگترین دستاورد دولت اعتدال بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده با خروج از برجام دستور بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را داده است.

تحلیل حجاریان از طرح راست‌گراها برای روحانی

سعید حجاریان،‌ یکی از استراتژیست‌های جریان اصلاحات نیز در گفت‌و‌گو با روزنامه «اعتماد» از سناریوهای احتمالی محافظه‌کاران علیه دولت حسن روحانی سخن گفت. به ادعای او، محافظه‌کاران در صدد انجام یکی از چهار گزینه زیر هستند:

▪پیشنهاد استعفاء به روحانی

▪اعمال فشار تا کناره‌گیری او از قدرت

▪طرح عدم کفایت ریاست‌جمهوری در مجلس

▪پرونده‌سازی که به نوشته او به این شکل انجام می‌گیرد که «مجموعه عملکرد روحانی را رصد کنند و فی‌المثل بگویند رییس‌جمهور با اصحاب فتنه سر‌ و ‌سرّی داشته یا در موضوع برجام دو و سه با خارجی‌ها ارتباطی برقرار کرده است.»

حجاریان همچنین به انتقاد از حسن روحانی پرداخت و واکنش‌های او در قبال مسئله فیلترینگ تلگرام و افزایش نرخ دلار را نامناسب ارزیابی کرد.

اصلاح‌طلبان حکومتی پس از عدم حمایت از اعتراضات سراسری دی‌ گذشته هدف انتقاد فعالان مدنی و حامیان پیشین نیز قرار گرفتند.


در همین زمینه

رئیس شورای هماهنگی انصار حزب‌الله: یک رئیس‌جمهور نظامی کشور را نجات خواهد داد

Share