Share

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این گفته پوتین که به‌زودی نیروهای خارجی از سوریه خارج می‌شوند اعلام کرد که کسانی باید از سوریه خارج شوند که بدون اجازه دولت سوریه وارد شده‌اند.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در ابوکمال در استان دیرالزور سوریه (عکس: آرشیو)

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در نشست خبری خود در ارتباط با موضوع خروج نیروهای نظامی جمهوری اسلامی از سوریه گفت: «کسی نمی‌تواند ایران را وادار به کاری کند و تا زمانی که تروریسم باشد و دولت سوریه بخواهد ایران حضور خواهد داشت.»

او افزود: «کسانی باید خارج شوند که بدون اجازه دولت سوریه وارد شده‌اند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پنج‌شنبه ۱۷ مه / ۲۷ اردیبهشت در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در شهر سوچی روسیه اعلام کرده بود که به‌زودی نیروهای خارجی از این کشور خارج می‌شوند و می‌توان پروسه سیاسی را که آغاز شده، به پیش برد.

الکساندر لاورنتینوف، فرستاده پوتین به سوریه نیز فردای این دیدار گفت: «این سخنان درباره همه گروه‌های نظامی خارجی موجود در سوریه، از جمله آمریکایی‌ها، ترک‌ها، حزب‌الله و ایرانی‌ها است.»

در همین حال مهند حاج، نماینده پارلمان سوریه امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم سفر اسد به روسیه را با «اهمیت زیاد» توصیف کرد و گفت مذاکرات پوتین و اسد تنها به قانون اساسی جدید سوریه محدود نماند، بلکه «ارزیابی وضعیت نظامی در سوریه» و «تعیین اولویت‌های مرحله آینده» را نیز شامل شد.

مهند حاج گفت: «بین ارتش سوریه و متحدانش و پیش از همه ایران و روسیه درباره مسائل نظامی هماهنگی مداوم وجود دارد، اما در فواصل زمانی مختلف یک ارزیابی فراگیر از اوضاع نظامی به‌عمل می‌آید که هدف از آن ایجاد نقشه راهبردی است، زیرا نقشه میدانی را فرماندهان میدانی طراحی می‌کنند، اما تعیین نقشه راهبردی فرماندهان نظامی به‌عهده سیاستمدارانی است که در رأس قدرت قرار دارند.»

به‌گفته او، سوریه «وارد مرحله بازسازی سریع شده است از همین رو باید این مسائل با طرف ایرانی و روسی هماهنگ شود و در همین ارتباط مسئولان اقتصادی ایران به‌منظور مشخص کردن برنامه فعالیت اقتصادی و ماهیت مرحله آینده مربوط به بازسازی سفرهای متعددی به سوریه داشتند.»

حضور ایران در سوریه از موضوعات مورد مناقشه بین ایران و اسرائیل و طرف‌های توافق هسته‌ای است. اسرائیل به‌طور رسمی اعلام کرده که حضور نظامی ایران در سوریه را برنمی‌تابد و بارها نیز به مواضع و تأسیسات نظامی جمهوری اسلامی در خاک سوریه حمله هوایی کرده و آمریکا نیز خواهان فشار بر ایران به‌دلیل حضور این کشور در سوریه و تشنجات خاورمیانه است و یکی از دلایل خروج‌اش از برجام نیز همین مسئله و برنامه موشکی ایران بوده است. در این میان کشورهای اروپایی که بر حفظ برجام تأکید دارند نیز معتقدند در کنار پیشبرد توافق هسته‌ای باید با ایران در مورد حضورش در سوریه، نقش‌اش در مناقشات منطقه‌ای و همچنین برنامه موشکی جمهوری اسلامی وارد گفت‌وگو شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود طرح این مسائل را «جنگ روانی اتاق‌های فکر، با حمایت کانون‌های مشخصی در جهان و منطقه» خواند و گفت: «ایران هیچ مذاکره دیگری جز برجام نخواهد داشت».

به‌گفته بهرام قاسمی جمعه آینده کمیسیون مشترک برجام اولین جلسه خود بدون آمریکا را برگزار خواهد کرد و قرار است در این جلسه موضوعات ایران پیگیری شود و «غیر از این چیزی وجود ندارد».

بیشتر بخوانید:

پوتین: نیروهای خارجی به زودی از سوریه خارج می‌شوند

Share