Share

محمدجواد ابطحی، نماینده عضو «ائتلاف بزرگ اصولگرایان» در مجلس شورای اسلامی ماجرای آتش زدن پرچم آمریکا و کاغذهایی که گفته بودند متن برجام است را تشریح کرد و گفت او و همفکرانش این کار را کردند تا چنین فکر نشود که همه ارکان نظام با نظریات حسن روحانی موافق‌اند.

آتش زدن پرچم آمریکا و «سند برجام» در مجلس شورای اسلامی ـ چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت

آتش زدن پرچم آمریکا و «سند برجام» در مجلس شورای اسلامی ـ چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت

محمدجواد ابطحی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت درباره آتش زدن پرچم آمریکا و «سند برجام» در مجلس شورای اسلامی گفت: «تصمیم بر این گرفتیم که در این شرایط، جو را عوض کنیم تا همه گمان نکنند که همه ارکان نظام مطابق با نظریات آقای روحانی است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت / ۸ مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های نفتی علیه ایران را مجدداً اعمال می‌کند. شامگاه همان روز حسن روحانی در پیامی تلویزیونی این اقدام را محکوم کرد و در همین حال گفت ایران حاضر است با کشورهای اروپایی به برجام ادامه دهد به‌شرطی که این کشورها اجرای آن را تضمین کنند.

ابطحی این سخنان روحانی را «فرار به جلو» نامید و گفت نمایندگان اصولگرا با آن مخالف بودند و به همین دلیل پرچم آمریکا و آن‌چه سند برجام گفته می‌شد، آتش زدند.

صبح چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت، فردای خروج آمریکا از برجام شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی در واکنش به تصمیم ترامپ، پرچم کاغذی آمریکا و آن‌چه متن برجام گفته می‌شد را در صحن علنی پارلمان آتش زدند. این نمایندگان ولایتمدار سپس شعار مرگ بر آمریکا را سر دادند. آن‌ها گفتند: «چون دولت بدعهد آمریکا فاقد هویت است، برجام را آتش زدیم.»

محمدجواد ابطحی می‌گوید آن کاغذهایی که به نام سند برجام آتش زده شد در واقع تنها مشتی کاغذ بود که مجتبی ذوالندر نماینده عضو جبهه پایداری آن‌ها را آورد و آتش زد «وگرنه آن کاغذها خود برجام نبود».

پرچم آمریکا نیز توسط محسن کوهکن، از اعضای فراکسیون «ائتلاف بزرگ اصولگرایان» در روابط عمومی مجلس بر روی کاغذ کپی شد چون به‌گفته ابطحی آتش زدن پرچم پارچه‌ای آمریکا موجب آتش زدن مجلس می‌شد ترجیح دادند که پرچم کاغذی آمریکا را آتش بزنند.

ابطحی همچنین افزود نمایندگان اصولگرای مخالف دولت صبح روز ماجرا در این‌باره با هم گفت‌وگو کرده بودند اما کاری که صورت گرفت برنامه‌ریزی نشده بود: «این کار خودجوش بود و اصلاٌ به خاطرش کار سازماندهی شده‌ای نکردیم؛ این کار ما آتش به اختیار بود. حتی آقای کوهکن به من نگفتند شما هم با من بیا بالا و من خودم ایشان را همراهی کردم زیرا با صحبتی که صبح ما دو نفر با هم داشتیم می‌دانستیم چه کار می‌خواهیم بکنیم.»

اصطلاح «آتش به اختیار» نخستین بار توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مطرح شد. خامنه‌ای پس از حملات تروریستی به ساختمان مجلس و مقبره آیت‌الله خمینی ۱۷ خرداد سال گذشته در دیدار با گروهی از دانشجویان به آن‌ها توصیه کرد که هرگاه اخلالی در دستگاه‌های فرهنگی دیدند، می‌توانند مانند زمانی که در جنگ اخلال به‌وجود می‌آید، به هر شکلی که مایل‌اند و بدون در نظر گرفتن قانون عمل کنند. او نام این کار را «آتش به اختیار» گذاشت.

محمدجواد ابطحی درباره این‌که آتش زدن پرچم آمریکا و «سند برجام» در مجلس با صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی در مورد گرفتن تضمین‌های لازم از اروپا و تلاش‌های تیم مذاکرکننده پس از خروج آمریکا از برجام برای حفظ آن همخوانی ندارد، گفت: «اصلاٌ اینطور نیست. اتفاقاً این کار ما تقویت تیم مذاکره‌کننده بود که بگویند در مجلس ما چنین افرادی حضور دارند که با نفی کل برجام موافق‌اند. حال تیم مذاکره‌کننده باید بداند که می‌باید دست توانمندتری را برای چانه‌زنی داشته باشد.»

علی خامنه‌ای ۱۹ اردیبهشت، فردای روزی که آمریکا از برجام خارج شد، ضمن انتقاد شدید به ترامپ و دروغگو خواندن او گفت به آلمان، فرانسه و بریتانیا هم اعتمادی ندارد و مسئولان اگر تضمین قطعی اجرای برجام را از آن‌ها نگرفتند ایران از توافق هسته‌ای خارج شود.

۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور امضاکننده توافق هسته‌ای گفته‌‌اند که به برجام پایبند هستند و به آن ادامه می‌دهند. این کشورها در حال مذاکره هستند تا راه‌های حفظ برجام را بیابند.

با وجود گذشت نزدیک به دو هفته از خروج آمریکا از برجام، اختلاف بر سر برجام میان دولت و مخالفانش ادامه دارد. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی که سخت از جانب رقیبان اصولگرا زیر فشار است در سخنانی در شامگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت به دفاع از دولت خود پرداخت و گفت در سیاست خارجی موفق بوده و تأکید کرد که همراه نشدن اتحادیه اروپا، روسیه و چین در ماجرای برجام با آمریکا «موفقیت ماست».

پیش از آن در روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت مجلس خبرگان در بیانیه‌ای نسبت به مسائل مربوط به برجام واکنش نشان داد و خواستار عذرخواهی حسن روحانی از مردم شد. در این بیانیه آمده بود که «رهبر» به اصرار دولت با برجام موافقت کرد. و در برجام، خطوط قرمز رهبر رعایت نشده است. پس از آن بلافاصله دبیرخانه مجلس خبرگان اعلام کرد که درخواست عذرخواهی از روحانی صرفاً بیانیه احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان بوده که با سربرگ خبرگان رهبری منتشر شده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز دو روز پس از بیانیه احمد جنتی گفت: «تاریخ روحانی را تکریم می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

صبح بی‌برجام ایران: به کام ولایتمداران

Share