Share

سعید رضوی فقیه، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی پس از بازگشت از فرانسه در فرودگاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش تارنمای ندای سبز آزادی، سعید رضوی فقیه، از فعالان سابق دانشجویی و عضو سابق دفتر تحکیم وحدت شش روز پیش پس از ترک پاریس در فرودگاه امام تهران بازداشت شده است و هم‌اکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

بنا به این گزارش هنوز روشن نیست که این فعال سیاسی از سوی کدام نهاد بازداشت و به زندان منتقل شده است.

گفته می‌شود وضعیت روحی وی مساعد نیست.

سعید رضوی فقیه سابقه فعالیت در روزنامه‌های اصلاح‌طلب صبح امروز، بهار، دوران امروز، بنیان، نوروز، یاس نو و وقایع اتفاقیه را در کارنامه خود دارد.

سعید رضوی فقیه سابقه فعالیت در روزنامه‌های اصلاح‌طلب صبح امروز، بهار، دوران امروز، بنیان، نوروز، یاس نو و وقایع اتفاقیه را در کارنامه خود دارد

وی هنگام عضویت‌اش در شورای سردبیری "یاس نو" یک بار در دفتر این روزنامه بازداشت گردید و به‌دلیل مقالاتی که در اعتراض به صدور حکم اعدام برای هاشم آغاجری، استاد دانشگاه، در مطبوعات منتشر کرده بود از مرداد ۱۳۸۲ بیش از دو ماه را در انفرادی گذراند.

وی در دو هفته نخست بازداشت خود در آن سال، ممنوع‌الملاقات بود و نهاد‌های فعال حقوق بشری با صدور بیانیه‌هایی خواستار آزادی وی شده بودند.

رضوی فقیه در سال‌های ابتدایی دهه ۸۰ خورشیدی دو دوره به‌عنوان عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت انتخاب شد.

او که دارای مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است برای ادامه تحصیل در‌ سال ۱۳۸۳ به فرانسه رفت و در آن‌جا در مهرماه ۱۳۸۵ به‌عنوان دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا انتخاب شد.

وی یک بار نیز در هشتم بهمن‌ماه ۱۳۸۷ پس از عزیمت به ایران، با جلب گذرنامه در فرودگاه امام، از سوی دادگاه انقلاب ممنوع‌الخروج شد و به زندان اوین منتقل گردید.

این روزنامه‌نگار پس از ۱۶ روز به قید وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شد تا محاکمه‌ای که به صورت غیابی برگزار شده بود تجدید شود.

اما پس از گذشت ۱۹ ماه و ممنوع‌الخروج بودن، دادگاه به‌طور غیابی رضوی فقیه را به اتهام "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی"، "شرکت در تجمعات غیرقانونی" و "توهین به مقام رهبری"، به‌طور غیابی محاکمه و به تحمل چهار سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

رضوی فقیه گفته بود که اتهام‌های مطرح‌شده را قبول ندارد و قصد واخواهی از پرونده‌ای را دارد که دادگاهش بدون حضور وی برگزار شده است.

وی امیدوار بود که از این اتهام‌ها در دادگاه بعدی تبرئه شود اما حکم غیابی دادگاه انقلاب بدون برگزاری مجدد به وی ابلاغ شد.

 

Share