Share

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای دیدار برنامه‌ریزی‌شده خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را که قرار بود ۱۲ ژوئن / ۲۲ خرداد در سنگاپور برگزار شود به زمان نامشخصی موکول کرد. دلیل مخالفت ترامپ با این دیدار «خصومت» رهبری کره شمالی اعلام شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

با این حال ترامپ در این نامه ضمن سپاسگزاری از کیم جونگ اون به‌خاطر آزادی زندانیان آمریکایی، اظهار امیدواری کرده که روزی با او دیدار کند.

ترامپ همچنین از اون خواسته تا چنان‌چه نظرش در مورد دیدار تغییر کرده، با او تماس بگیرد.

رئیس جمهور آمریکا به کیم‌جونگ اون رهبر کره شمالی نوشته است:

«بسیار مشتاق بودم که آنجا با شما دیدار داشته باشم. اما متأسفانه، به دلیل خشم شدید و خصومت آشکاری که در بیانیه‌های اخیر شما مشاهده شده، احساس کردم که مناسب نیست که این ملاقات که از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود، برگزار شود.»

ترامپ در ادامه نامه‌اش به رهبر کره شمالی نوشته:

 «شما درباره توانمندی‌های اتمی خود صحبت می‌کنید، اما توانمندی ما آنقدر عظیم و قدرتمند است که از خدا می‌خواهم هرگز مورد استفاده قرار نگیرند.»

دونالد ترامپ در حالی دیدار خود با کیم جونگ اون را لغو کرد که کمی پیش از آن کره شمالی به‌طور کامل سایت آزمایش هسته‌ای خود، «پونگ‌گیه‌ری» را تخریب و از آن به‌عنوان اقدامی برای نشان دادن حسن‌نیت خود یاد کرد. «پونگ‌گیه‌ری» شامل چندین تونل می‌شود که در منطقه کوهستانی مانتاپ واقع در شمال غرب کره شمالی واقع است.

سه‌شنبه ۲۲ مه / یکم خرداد ترامپ در دیدار با مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی از احتمال به تعویق افتادن دیدارش با رهبر کره شمالی خبر داده بود. رئیس جمهوری کره جنوبی به آمریکا رفته بود تا با ترامپ درباره دیدار تاریخی آن‌ها گفت‌وگو کند.

خبرگزاری دولتی کره شمالی نیز امروز پنج‌شنبه ۲۴ مه/ ۳ خرداد به‌نقل از چویی سان‌هوی، معاون وزیر خارجه این کشور نوشت که پیونگ‌یانگ ممکن است در دیدار اون با ترامپ تجدید نظر کند.

مایک پنس، وزیر دفاع آمریکا گفته بود اگر در شبه‌جزیره کره خلع سلاح هسته‌ای به انجام نرسد، «گزینه لیبی» (حمله نظامی) در دستور کار ایالات متحده قرار می‌گیرد. معاون وزیر خارجه کره شمالی نیز به این اظهارنظر واکنش نشان داده و آن را «ابلهانه» خوانده بود.

کره شمالی همچنین هفته گذشته به‌دلیل رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی از ادامه مذاکرات صلح با کره جنوبی منصرف شد.

بیشتر بخوانید:

کره شمالی مرکز آزمایش‌های هسته‌ای خود را تخریب کرد

Share