Share

پس از تصویب تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه بخش انرژی و موسسات مالی ایران، استرالیا نیز اعلام کرده است ایران را تحریم می‌کند.

 

به گزارش رویترز، کوین راد، وزیر خارجه استرالیا روز سه‌شنبه ۲۴ ژانویه (چهارم بهمن ۱۳۹۰) گفت: "استرالیا تحریم‌هایی مشابه اتحادیه اروپا علیه ایران برقرار می‌کند."

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۳ ژانویه (سوم بهمن ۱۳۹۰) با تحریم صادرات نفت ایران به اروپا موافقت کردند. بر پایه تصمیم اتحادیه اروپا خرید نفت کشورهای اروپایی از ایران از ۱۱ تیر ۱۳۹۱ متوقف خواهد شد.

کشورهای اروپایی همچنین بانک مرکزی، بانک تجارت، چند شرکت و مقام ایرانی را نیز به فهرست تحریم‌ها افزودند.

این تحریم‌ها در واکنش به برنامه اتمی ایران برقرار شده است. کشورهای غربی‌ می‌گویند ایران در برنامه هسته‌ای، اهداف نظامی دارد اما مقام‌های این کشور با رد این اظهارت اعلام می‌کنند در برنامه هسته‌ای اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کنند.

علی‌اصغر خاجی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران تحریم‌های اتحادیه اروپا را اقدامی نامعقول و فاقد توجیه منطقی نامیده است

به دنبال تصویب تحریم‌های تازه از سوی اتحادیه اروپا، سفیر دانمارک در تهران که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، به وزارت خارجه ایران احضار شد.

ایران در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا اعتراض "شدید" خود را به سفیر دانمارک اعلام کرده است.

علی‌اصغر خاجی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران این تحریم‌ها را "اقدامی نامعقول و فاقد توجیه منطقی" دانسته و گفته است: "نیروهایی در داخل اتحادیه اروپایی به تبعیت از سیاست‌های آمریکا و با اتخاذ رویکردی خصمانه درصدد تنش‌آفرینی در روابط با جمهوری اسلامی ایران هستند."

وزارت خارجه ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای اتحادیه اروپا را به تلاش برای "بحران‌آفرینی" متهم کرد.

همچنین وزارت نفت ایران گفته است تنها ۱۸ درصد نفت ایران به اروپا صادر می شود و ایران "در خصوص جایگزینی فروش نفت با مشتریان جدید هیچ‌گونه نگرانی ندارد."

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: "من اقدام هم‌پیمانان خود در اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را تحسین می‌کنم."

به گفته اوباما "ایالات متحده به اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران ادامه می‌دهد تا فشار بر این کشور را افزایش دهد."

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد با تحریم بانک تجارت ایران، شمار مؤسسات مالی، نهادها و شرکت‌های ایرانی که با برنامه اتمی ایران "مرتبط هستند" و تحریم شده‌اند به ۲۳ مورد افزایش یافت.

آمریکا می‌گوید بانک تجارت که سومین بانک بزرگ ایران است، در نقل و انتقال میلیون‌ها دلار برای سازمان انرژی اتمی ایران نقش داشته است.

بنا به تصمیم وزارت خزانه‌داری آمریکا تمام دارایی‌ها و فعالیت‌های بانک تجارت در ایالات متحده مسدود می‌شود و افراد حقیقی یا حقوقی که با این بانک معامله‌ای انجام دهند تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان سال جاری خورشیدی که این کشور را متهم کرد در برنامه هسته‌ای‌ خود، ابعاد نظامی را دنبال می‌کند، بیش از پیش بالا گرفت.

کشورهای غربی در واکنش به این گزارش، تحریم‌های یک‌جانبه خود را علیه ایران به شکل بی‌سابقه‌ای گشترش دادند. این تحریم‌ها شامل افراد و شرکت‌های ایرانی شده که گمان برده می‌شود با برنامه اتمی ایران ارتباط دارند. آمریکا و بریتانیا علاوه بر این تحریم‌ها، بانک مرکزی ایران را نیز تحریم کرده‌اند.

ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها، غنی‌سازی اورانیوم را در تأسیسات اتمی فردو آغاز کرد تا این پیام را به غرب بدهد که با وجود گسترش تحریم‌ها، برنامه اتمی‌اش را متوقف نمی‌کند.

روسیه با ابراز تردید در اینکه برنامه اتمی ایران ابعاد نظامی داشته باشد، می‌گوید مناقشه اتمی ایران فقط باید از راه مذاکره حل شود.

ایران به تازگی اعلام کرده آماده از سرگیری مذاکرات اتمی با مذاکرات گروه ۱+۵ است.

 

Share