Share

اتحادیه عرب در نامه‌ای به بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل خواهان واکنش شورای امنیت برای پایان دادن به بحران سوریه شد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب و حمد بن جاسم، نخست‌وزیر قطر که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب را بر عهده دارد در نامه‌ای به بان کی‌مون خواهان پشتیبانی شورای امنیت از اتحادیه عرب شدند.

چند هفته پیش نیز بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در واکنش به رویدادهای سوریه، از اعضای شورای امنیت خواسته است در برابر بحران این کشور هماهنگ شوند.

به گفته وی شمار کشته‌شدگان در سوریه به مرحله غیرقابل قبولی رسیده و نمی‌توان اجازه داد این وضعیت ادامه پیدا کند.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب و حمد بن جاسم، نخست‌وزیر قطر که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب را بر عهده دارد در نامه‌ای به بان کی‌مون خواهان پشتیبانی شورای امنیت از اتحادیه عرب شدند

پیش از این در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی، تلاش آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال برای تصویب قطعنامه تحریمی علیه سوریه در شورای امنیت با وتوی روسیه و چین روبه‌رو شد.

روسیه و چین با انتقاد از هرگونه اقدام جهانی علیه سوریه می‌گویند از اصلاحات داخلی در این کشور پشتیبانی می‌کنند.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه گفته است برخی کشورهای عربی می‌خواهند رویدادهای سوریه را بین‌المللی کنند.

به گفته وی روسیه اجازه دخالت خارجی را در سوریه نخواهد داد.

در همین حال پس از آنکه عربستان سعودی اعلام کرد ناظران خود را از سوریه فرا خوانده، شش کشور دیگر نیز گفته‌اند به کار ناظران خود در این کشور پایان می‌دهند.

با این حال سوریه موافقت خود را با تمدید یک ماهه حضور ناظران اتحادیه عرب اعلام کرده است.

ناظران اتحادیه عرب برای نظارت بر اجرای طرح صلح، از ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ در سوریه مستقر شده‌اند. این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای سوریه است.

اتحادیه عرب همچنین از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه خواسته تا برای تشکیل دولت وحدت ملی، قدرت را به معاونش واگذار کند. سوریه این طرح اتحادیه عرب را "حمله به حق حاکمیت ملی و دخالت آشکار در امور داخلی خود" نامیده و آن را رد کرده است.

اعتراضات در سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. معترضان خواهان کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت هستند.

سازمان ملل می‌گوید از هنگام آغاز اعتراضات در سوریه بیش از ۵۴۰۰ در این کشور کشته شده‌اند که حدود ۳۰۰ نفر از آن‌ها کودک بوده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

با این حال مخالفان حکومت سوریه می‌گویند شمار کشته‌شدگان اعتراضات در این کشور به ۶۵۲۲ نفر رسیده است.

 

Share