Share

رئیس جمهور آمریکا یک روز بعد از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون، اعلام کرد که نسبت به پیشرفت مذاکرات با پیونگ‌یانگ خوش‌بین است.  ترامپ حتی احتمال داد که دیدار و گفت‌وگو با رهبر کره شمالی نیز میسر شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

ترامپ جمعه ۲۵ مه / ۴ خرداد در باغ کاخ سفید به خبرنگاران حاضر درباره دیدار خود با رهبر کره شمالی گفت: «ببینیم چه می‌شود. این دیدار ممکن است همان ۱۲ ژوئن برگزار شود. ما در حال صحبت با آن‌ها هستیم.»

او افزود: «آن‌ها واقعاً می‌خواهند این دیدار انجام شود. ما هم دوست داریم که این کار را بکنیم.»

روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۴ مه / ۳ خرداد دونالد ترامپ در نامه‌ای به کیم‌جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار برنامه‌ریزی‌شده خود با او را که قرار بود ۱۲ ژوئن در سنگاپور برگزار شود به زمان نامشخصی موکول کرد.

ترامپ در این نامه نوشت: «بسیار مشتاق بودم که آنجا با شما دیدار داشته باشم. اما متأسفانه، به دلیل خشم شدید و خصومت آشکاری که در بیانیه‌های اخیر شما مشاهده شده، احساس کردم که مناسب نیست که این ملاقات که از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود، برگزار شود.»

کمی پیش از لغو دیدار ترامپ و اون، کره شمالی به‌طور کامل سایت آزمایش هسته‌ای خود، «پونگ‌گیه‌ری» را تخریب و از آن به‌عنوان اقدامی برای نشان دادن حسن‌نیت خود یاد کرد.

کرۀ شمالی روز جمعه نسبت به تصمیم ترامپ مبنی بر لغو دیدار تاریخی رهبران دو کشور واکنش نشان داد. کیم کیه گوان، معاون وزیر خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای تصمیم ترامپ را «بسیار تأسف‌بار» خواند و اعلام کرد که پیونگ‌یانگ حاضر است «در هر زمان و به هر طریقی که ممکن است رو در رو بنشینند و مشکلات را حل کنند».

دونالد ترامپ صبح جمعه در صفحه توئیتر خود از دریافت «خبر بسیار خوب» و  «بیانیه گرم و سازنده کره شمالی» نوشت.

چین، تنها متحد اصلی کره شمالی، از هر دو طرف خواست تا «حسن نیت» و «شکیبایی» از خود نشان دهند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد واشنگتن و پیونگ‌یانگ را به ادامه گفت‌وگو دعوت کرد و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اظهار امیدواری کرد که مذاکرات آمریکا و کره شمالی در نهایت صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ دیدارش با رهبر کره شمالی را لغو کرد

Share