Share

همزمان با برگزاری کنگره ملی حزب اعتماد ملی به دبیرکلی مهدی کروبی، یکی از محصوران جنبش سبز،‌ چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان بار دیگر بر خواسته رفع حصر تأکید کردند و بی‌توجهی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به این وعده انتخاباتی‌اش را به نقد کشیدند. اما نماینده پیشین رهبری در سپاه پاسداران اساساً وجود حصر را انکار می‌کند.

علی مطهری در کنگره حزب اعتماد ملی

علی مطهری، نماینده نزدیک به اصلاح‌طلبان در مجلس جمعه چهارم خرداد در کنگره حزب اعتماد ملی با اشاره به حبس خانگی چهره‌های کلیدی جنبش سبز، میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی،‌ موانع امنیتی درباره سخن‌ گفتن از این جنبش را با ممنوعیت سخن‌ گفتن درباره هولوکاست مقایسه کرد. او گفت:

«ما همان کاری را که اروپایی‌ها درباره هولوکاست کردند درباره وقایع ۸۸ می‌کنیم؛ شاید کسی نظر دیگری داشته باشد و معتقد باشد نظام اشتباهی کرده است… در شرایط امروز لازم است که این انشقاق در کشور برای حصر و ممنوع‌التصویری بر طرف شود. البته ما نشانه‌هایی می‌بینیم و احساس می‌کنیم اراده‌ای برای این کار وجود دارد.»

قانون مربوط به هولوکاست انکارگران این نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم را هدف قرار می‌دهد.

مطهری پیش از این نیز بارها به وجود نشانه‌هایی برای پایان حبس خانگی و بدون محاکمه چهره‌های شاخص جنبش سبز اشاره کرده بود اما این اتفاق تا کنون رخ نداده است.

رسول منتجب‌نیا،‌ قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی نیز در کنگره این حزب نسبت به رفع حصر از چهره‌های کلیدی جنبش سبز ابراز امیدواری کرد و گفت:

«ان‌شاءالله به یمن ماه مبارک رمضان خداوند به مسئولان این توفیق را بدهد تا این تصمیم صحیح و عاقلانه را برای یک بار هم که شده بگیرند تا شاهد رفع حصر باشیم تا حزب اعتماد ملی نیز به دبیر کل‌اش تقدیم شود.»

با اینکه مهدی کروبی در حصر است، اما جمعه بار دیگر او و دیگر اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در عین بروز درگیری‌هایی داخل نشست کنگره، در سمت خود ابقا شدند.

الیاس حضرتی،‌ دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز در این نشست وعده داد که کنگره بعدی با حضور کروبی در استادیوم آزادی برگزار می‌شود.

انتقاد از روحانی

محمدرضا عارف،‌ رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی ایران نیز در گفت‌و‌گو با روزنامه «همشهری» بر مطالبه رفع حصر پای فشرد اما همزمان از بی‌توجهی حسن روحانی به این موضوع انتقاد کرد.

رئیس فراکسیون امید با اشاره به اینکه مسئولیت حصر موسوی و رهنورد و کروبی با شورای عالی امنیت ملی است،‌ از درخواست کارگروه ویژه رفع حصر این فراکسیون برای گفتگو با تمام اعضای این شورا خبر داد. اما گفت که حسن روحانی بر خلاف دیگر مسئولان ارشد کشوری تا کنون به این درخواست توجه نکرده:

«با رئیس‌جمهوری برای پیگیری مسئله حصر تقاضای وقت کرده‌ایم اما متأسفانه مدتی از آن گذشته و هنوز به کارگروه وقتی داده نشده است… احساسی که از جلسات با روسای قوای مقننه و قضاییه و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و وزرای کشور و اطلاعات داشته‌ایم این است که بخش مهمی از مشکلات حل شده است و روند پیش‌رو برای حل گره حصر رضایت‌بخش است. اما انتظار بزرگ‌تر و بیشتر ما این است که رئیس شورای‌عالی امنیت ملی که همان رئیس‌جمهوری است، مسئله حصر را جدی‌‌تر دنبال کند.»

عارف اما یکی از مشکلات به‌وجودآمده بر سر راه رفع حصر را رسانه‌ای‌شدن خبر تشکیل کارگروه ویژه برای آن دانست.

همزمان غلامرضا حیدری،‌ دیگر نماینده اصلاح‌طلب تهران که در کمیته ویژه رفع حصر حضور دارد، سه روز پیش در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مدعی شده بود که هیچ نهادی تا کنون مسئولیت حصر را نپذیرفته.

حیدری از سوی دیگر نسبت به رفع حصر در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد و گفت:

«به نظر می‌رسد که حاکمیت به این مهم رسیده که ادامه حصر به نفع مصالح و منافع ملی کشور نیست و این منافع ایجاب می‌کند که شاهد حل این مسئله از سوی بزرگان نظام و مسئولین امر باشیم.»

ذوالنور: حصری وجود ندارد

اما در واکنش به سخنان اصلاح‌طلبان برای رفع حصر، مجتبی ذوالنور،‌ نماینده محافظه‌کار قم و جانشین پیشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با لحن تندی به نمایندگان خواهان رفع حصر حمله کرد و گفت: «چه کسی تصمیم گرفته حصر باشد؟ شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته بود. معنی ندارد کسی بیاید تریبون مجلس را اشغال کند که از  رفع حصر بگوید. بیخود می‌کنند این را می‌گویند!»

او در ادامه نیز اساساً حصر را انکار کرد:

«حصری وجود ندارد و کروبی تا حالا سه بار سفر سرعین و آب گرم اردبیل رفته و مهندس موسوی هم اگر لجاجت نداشته باشد و بخواهد می‌تواند از این امکان استفاده کند.»

او این شیوه برخورد با حصر را «راه سوم نظام» و مسئول آن را شورای عالی امنیت ملی و در رأس آن حسن روحانی خواند و گفت نباید از علی خامنه‌ای، رهبر ایران درخواست رفع حصر کرد زیرا حصر به او «ربطی ندارد».

دو راه دیگر به زعم او این است: یا نظام «سران فتنه را یکجانبه آزاد کند» که به گفته این سپاهی سابق هرگز رخ نخواهد داد؛ یا به محاکمه آنها بپردازد که حکم اعدام برایشان صادر خواهد شد.

هشدار او درباره محاکمه چهره‌های کلیدی جنبش سبز در حالی مطرح می‌شود که محصوران خود خواستار محاکمه علنی شده‌اند.

این سخنان او با واکنش حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی روبه‌رو شد. او به خبرآنلاین گفت که «شاید ایشان [ذوالنوری] هنوز فکر می‌کنند که در پادگان قم هستند!»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از زمستان ۱۳۸۹ در حبس خانگی به سر می‌برند.


در همین زمینه

دختران رهنورد درباره رفع حصر: گشایش‌هایی شده اما در قفل است

فرزند کروبی: روحانی به کمیته رفع حصر وقت ملاقات نداده است

Share