Share

مون جه ـ این، رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی برای دومین بار، شنبه ۲۶ مه/ پنجم خرداد در نقطه صفری مرزی دیدار کردند. علت این دیدار، گفت‌وگو درباره نشست احتمالی رهبران کره شمالی و آمریکا در آینده‌ای نزدیک عنوان شده است.

رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد نتیجه نشست دوساعته با رهبر کره شمالی را یکشنبه ۲۷ مه اعلام خواهد کرد

به گزارش رویترز، دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی هدف از این ملاقات را تسهیل روند نشست کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده بیان کرده است.

رئیس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد نتایج نشست دوساعته با رهبر کره شمالی را صبح یکشنبه ۲۷ مه اعلام خواهد کرد.

روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا یک روز بعد از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون، اعلام کرد که نسبت به پیشرفت مذاکرات با پیونگ‌یانگ خوش‌بین است و احتمال داد که دیدار و گفت‌وگو با رهبر کره شمالی در همان تاریخ ۱۲ ژوئن برگزار شود.

پنج‌شنبه ۲۴ مه / ۳ خرداد دونالد ترامپ در نامه‌ای به کیم‌جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار برنامه‌ریزی‌شده خود با او را که قرار بود ۱۲ ژوئن در سنگاپور برگزار شود به زمان نامشخصی موکول کرد. کمی پیش از لغو دیدار ترامپ و اون، کره شمالی به‌طور کامل سایت آزمایش هسته‌ای خود، «پونگ‌گیه‌ری» را تخریب و از آن به‌عنوان اقدامی برای نشان دادن حسن‌نیت خود یاد کرد.

با این حال، کره شمالی روز جمعه نسبت به تصمیم ترامپ مبنی بر لغو دیدار تاریخی رهبران دو کشور واکنش نشان داد. کیم کیه گوان، معاون وزیر خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای تصمیم ترامپ را «بسیار تأسف‌بار» خواند و اعلام کرد که پیونگ‌یانگ حاضر است «در هر زمان و به هر طریقی که ممکن است رو در رو بنشینند و مشکلات را حل کنند». ترامپ نیز در واکنش این بیانیه را «گرم و سازنده» خواند.


در همین زمینه

ترامپ: ملاقات با رهبر کره شمالی شاید ۱۲ ژوئن برگزار شود

تحولات کره شمالی را چگونه می‌توان فهمید؟

Share