Share

ترکیه و ایالات متحده برای حل مشکلات دوجانبه پیش‌آمده بر سر شهر منبج در شمال سوریه به توافقی کلی دست یافتند. آنکارا امسال چندین‌بار از واشنگتن به خاطر حمایت از کردهای شمال سوریه در منبج انتقاد کرده بود.

تصویری از دوم آوریل امسال از یک پایگاه نظامیان ایالات متحده در منبج ـ منبع: afp

سفارت ایالات متحده در ترکیه جمعه شب ۲۵ مه / چهارم خرداد بیانیه مشترک دو طرف درباره توافق کلی بر سر منبج را منتشر کرد. در این بیانیه آمده است که:

«گروه کاری مشترک ترکیه و ایالات متحده درباره سوریه امروز در آنکارا دیدار کرد … دو طرف در این دیدار طرح کلی یک نقشه راه برای همکاری‌های بیشتر جهت تضمین امنیت و ثبات در منبج را ترسیم کردند.»

جزئیاتی از این نقشه راه منتشر نشده اما در این بیانیه آمده که مولود چاووش‌اوغلو،‌ وزیر خارجه ترکیه با مایک پومپئو، همتای آمریکایی‌اش چهارم ژوئن برای بررسی پیشنهادهای ارائه‌شده در این نقشه راه دیدار خواهند کرد.

ترکیه ۲۰ ژانویه عملیات زمینی در منطقه عفرین شمال سوریه را برای هدف‌ قراردادن «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب چپ‌گرای «اتحاد دموکراتیک» کردهای سوریه آغاز کرد. ترکیه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را حزبی تروریستی می‌داند و ی پ گ را نیز شاخه این حزب در سوریه قلمداد می‌کند و خطری برای امنیت ملی خود.

عفرین یکشنبه ۱۸ مارس سقوط کرد.

اردوغان در آستانه عملیات نظامی در عفرین با انتقاد از عمل‌نکردن آمریکا به وعده‌هایش گفته بود که «وعده‌هایی که بر سر منبیج به ما داده شد، حفظ نشده. پس کسی نمی‌تواند اعتراض کند که چرا کاری را که باید، داریم انجام می‌دهیم.»

پس از آن،‌ دو طرف کارگروهی را برای پایان‌دادن به تنش این دو عضو ناتو در دیدار رکس تیلرسون، وزیر خارجه برکنارشده ایالات متحده با همتای ترکیه‌ای او در فوریه امسال تشکیل دادند.

اما آنکارا از عدم پیشرفت این گفتگوها ناراضی است. اوایل هفته گذشته نیز رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بار دیگر از ایالات متحده به خاطر کمک به ی پ گ انتقاد کرد:

«کمک‌های ایالات متحده غالباً به منبج فرستاده شده. و آنها برای ی پ گ سلاح و مهمات تهیه می‌کنند.»

اردوغان اوایل مه هشدار داده بود که «ارتش ترکیه برای عملیات نظامی جدید در سوریه آماده است.»

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه پیشتر از حضور ۳۵۰ نظامی ایالات متحده در اطراف شهر منبج خبر داده بود.

منبیج (منبج) شهری چندقومیتی در شمال استان حلب و در نزدیکی شهر عفرین است. نیروهای دموکراتیک سوریه در ۲۰۱۶ با پشتیبانی هوایی نیروهای آمریکایی این شهر را از کنترل گروه دولت اسلامی (داعش) خارج کردند و شورای خودگردانی منبیج را مسئول اداره آن قرار دادند.


در همین زمینه

اردوغان: بعد از عفرین نوبت کوبانی و قامشلی است

نبرد عفرین: مذاکرات غیرعلنی آمریکا و ترکیه بر سر منبج

 

Share