Share

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در بیانیه‌ای آزار قضایی دکتر محمد ملکی را محکوم کرد.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) است، نسبت به احضار محمد ملکی به زندان اوین هشدار داد.

محمد ملکی، نخستین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب ایران، در روز دوشنبه سوم بهمن‌ماه ۱۳۹۰ برای گذراندن حکم یک سال زندان به زندان اوین احضار شده و به وی سه روز مهلت داده شده است تا خود را معرفی کند.

برگه احضاریه از طرف دادستان عمومی انقلاب تهران به وی ابلاغ شده است.

به گفته برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر خطر دستگیری به شدت این استاد سابق دانشگاه و فعال قدیمی حقوق بشر در ایران را تهدید می‌کند.

این نهاد پشتیبان مدافعان حقوق بشر ضمن محکوم ساختن آزار قضایی محمد ملکی تأکید کرده است که "این آزار و اذیت ظاهرأ به قصد تنبیه فعالیت حقوق بشری او انجام می‌شود."

در این بیانیه از مقام‌های دولتی ایران درخواست شده است که "تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی دکتر محمد ملکی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر و خانواده‌های‌شان را در ایران تضمین کنند

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر همچنین نگرانی عمیق خود را از کوشش‌های ادامه‌دار برای منع فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدافعان حقوق بشر در ایران ابراز داشت.

در این بیانیه از مقام‌های دولتی ایران درخواست شده است که "تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی دکتر محمد ملکی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر و خانواده‌های‌شان را در ایران تضمین کنند."

محمد ملکی، عضو مؤسس جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر که پیش از انقلاب ایران بنیاد گذاشته شد، هم اکنون ۷۸ سال دارد.

وی پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در خردادماه ۸۸، در روز ۳۱ مرداد در منزل خود و در حالی‌ که در بستر بیماری بود بازداشت گردید.

او بیش از شش ماه را در زندان اوین گذراند و در طول دوران زندان به‌دلیل مشکلات جسمی و حمله قلبی چندین بار در بیمارستان بستری شد و در نهایت اسفندماه سال ۸۸ از زندان آزاد گردید.

محمد ملکی پس از آزادی از زندان، برپایه کیفرخواست صادرشده از سوی دادگاه انقلاب، به محاربه، توهین به آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، توهین به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی و نیز تبلیغ علیه نظام متهم شد.

در تاریخ پنجم مردادماه سال جاری، دادگاه آقای ملکی به‌طور غیرعلنی برگزار شد اما وی به‌دلیل غیرقانونی دانستن دادگاه و در اعتراض به غیرعلنی بودن آن، در دادگاه از خود دفاع نکرد.

سرانجام دادگاه، او را مهرماه امسال به جرم تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

محمد ملکی پیش از دستگیری سال ۸۸ از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ نیز به‌دلیل اعتراض به انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها، مدت پنج سال تحت سخت‌ترین شکنجه‌ها زندانی بود و در اسفندماه سال ۱۳۷۹ نیز به همراه جمعی از فعالان ملی – مذهبی دستگیر شد و بیش از شش ماه را در زندان انفرادی گذراند.

وی شهریورماه امسال در نامه سرگشاده‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل، شرح کوتاهی از شکنجه‌هایی که در زندان‌های ایران دیده بود را بازگو کرد.

 

Share