Share
هم‏زمان با اجلاس اتحادیه‏ بین‏المللی مخابرات در ژنو، کمپین ضدسانسور با حضور جمعی از فعالان و کنشگران سیاسی، از دوشنبه 23 ژانویه 2012(دوم بهمن ماه سال جاری خورشیدی) در برابر مقر اتحادیه بین ‌المللی مخابرات در ژنو آغاز به‏کار کرد.

 
در گفت‏وگویی با هادی قائمی، هماهنگ‌کننده‏ کمپین ضدسانسور ، از او پرسیده‌ایم: این کمپین چه ویژگی‏هایی دارد و چه اهدافی را دنبال می‏کند؟
 
هادی قائمی: کمپین ضد سانسور در قبال گسترش وسیع سانسور و محدودیت‏های آزادی بیان که در زمینه‏های مختلف از سوی حکومت ایران شدت گرفته است، آغاز به کار کرد.
 
یعنی سانسور ماهواره‏ها از طریق پارازیت انداختن روی برنامه‏های رادیو- تلویزیونی فارسی‏زبان و سانسور اینترنت از طریق به‏وجود آوردن "اینترنت ملی" یا "حلال" که هرآن ممکن است به‏انجام برسد و از این طریق، دستیابی کاربران ایرانی به وب‏سایت‏های مختلف را کاملاً قطع کند و در اختیار دولت قرار بدهد. هم‏چنین سانسوری که در مورد شنود و مکالمات تلفنی، از مدت‏ها پیش آغاز شده، هم‏اکنون شدت یافته است و از طرق مختلف هم پیامک‏ها و هم مکالمات تلفنی مورد کنترل قرار می‏گیرند.
 
"اینترنت ملی" که جمهوری اسلامی در پی اجرای آن است، آیا با قوانین و مقررات اتحادیه‏ بین‏المللی مخابرات در تعارض قرار دارد یا خیر؟
 
بله. در کل اساسنامه‏ این اتحادیه‏ به‏همراه اعلامیه‏ جهانی حقوق بشر که از سوی دولت‏هایی مانند ایران قبول شده‏اند، حق آزادی و عقیده و دستیابی به اطلاعات آزاد را به همه کس می‏دهد. بینش ما به اساسنامه‏ اتحادیه‏ و اعلامیه حقوق بشر این است که با این تکنولوژی‏های مدرن که برای ابراز عقیده، بیان و دسترسی به اطلاعات، روزبه‏روز افزایش پیدا می‏کنند، دولت‏ها باید بدانند که هنوز هم باید پای‏بند مقررات باشند و این تکنولوژی‏های جدید شامل تمامی این آزادی‏ها می‏شوند.
 
پارازیت انداختن روی ماهواره‏های بین‏المللی کاملاًّ غیر قانونی است و اگر اتحادیه‏ بین‏المللی مخابرات، هم‏اکنون به اقدامات ایران واکنش نشان ندهد فردا بسیاری از کشورها، هر ماهواره‏ای را که بخواهند، هدف قرار می‌دهند و آن را منفعل می‌کنند
 
اجازه بدهید به‏طور مشخص اشاره کنم که پارازیت انداختن روی ماهواره‏های بین‏المللی کاملاًّ غیر قانونی است و خطری کامل برای مخابرات و رسانه‏های بین‏المللی به‏شمار می‏رود.
 
تکیه‏ ما این است که اگر اتحادیه‏ بین‏المللی مخابرات، هم‏اکنون به اقدامات ایران واکنش نشان ندهد، در حقیقت دریچه‏ای را باز کرده و اجازه داده است این اتفاق بیافتد که فردا بسیاری از کشورها، هر ماهواره‏ای را که بخواهند، هدف قرار بدهند و آن را منفعل کنند. این برای کل مخابرات دنیا یک خطر جدی به‏حساب می‏آید.
 
آیا در اجلاس بین‏المللی مخابرات، مسائل مربوط به سانسور در ایران، به‏ویژه سانسور اینترنت و پارازیت مطرح شد و اگر شد در پیوند با آن چه تصمیم‌هایی گرفته شد؟
 
این نشست هنوز در جریان است و تقریباً سه هفته طول می‏کشد. از دوشنبه بیست و سوم ژانویه آغاز شده است و تا هفدهم فوریه ادامه خواهد داشت. این نشست فقط چهار سال یک‏بار تشکیل می‏شود و در حقیقت، یک نهاد بین‏المللی‏ است که مقررات ویژه‏ مخابرات در سطح جهانی را تعیین می‏کند و وظیفه‏ آن رسیدگی به قانون‏شکنی‏هایی است که به توجه‏ او می‏رسد.
 
مسئله‏ پارازیت انداختن روی ماهواره‏ها هم روز گذشته مطرح شده است و ما امیدواریم در مقررات جدیدی که تصویب می‏کنند، در ارتباط با کشورهایی که عامل پارازیت هستند، راه‏های قانونی‏ای پیدا بشود که در پایان این نشست، از این‏گونه اقدامات جلوگیری بشود تا این‏گونه کشورها نتوانند از مخابرات بین‏المللی، هم استفاده‏ خودشان را داشته باشند و هم سوءاستفاده برای نقض آزادی بیان.
 
این اتحادیه چه ابزار عملی‏ای در اختیار دارد که با سانسور اینترنت و پارازیت ماهواره در ایران برخورد کند؟
 
این اتحادیه‏ پیمان‏نامه‏های بین‏المللی‏ بین دولت‏ها و شرکت‏های خصوصی فعال در امور مخابرات را به‏وجود می‏آورد و از نظر ما، اهرم عملی‏ای که در دست این اتحادیه هست، این است که پیمان‏نامه‏ی جدیدی را که امسال تصویب می‏کند، در زمینه‏ این‏گونه سانسورها، به‏ویژه پارازیت روی ماهواره‏ها یا موارد اینترنتی محکم کند؛ به شکلی که چنان‏چه دولتی به‏طور مستمر آن قوانین را زیر پا بگذارد، از دسترسی به وسایل مخابرات بین‏المللی، مانند ماهواره‏ها، محروم شود و درواقع، هزینه‏ای را برای نقض پیمان‏نامه در نظر بگیرند.
 
متوجه شدیم که پارازیت روی ماهواره‏هایی که برنامه‏ها‏ی فارسی می‏فرستند، از سوریه هدایت می‏شود. در نتیجه نیاز به مقررات جهانی‌ست که همه‏ کشورها به رعایت آن‏ها التزام داشته باشند
 
به نظر ما، اگر در پیمان‏نامه‏ امسال، این‏گونه موارد به‏طور مشخص تعیین شود، آن موقع شرکت‏های خصوصی می‏توانند از دادن هرگونه سرویسی به ایران پرهیز کنند و کشورهایی مانند ایران نمی‏توانند، هم از این ماهواره‏ها استفاده کنند و هم به‏طور اختیاری، در برنامه‏های آن‏ها اختلال به‏وجود بیاورند. امیدوارم این پیمان‏نامه‏ها موجب شود که این دولت‏ها نتوانند به‏طور فعال در وضعیت مخابرات جهانی شرکت کنند.
 
تجمع امروز فعالان سیاسی، در راستای کمپین ضد سانسور، چه تاثیری در فضای اجلاس اتحادیه‏ بین‏المللی مخابرات در ژنو داشت؟
 
هم‏زمان با افتتاح این نشست، تجمع ایرانیان بسیار چشمگیر بود. من با نمایندگان مختلفی که در آن جمع حضور داشتند، صحبت کردم. حتی برخی از آن‏ها، خودشان عکس‏هایی از این تجمع گرفته بودند و برای من ارسال کردند.
نتیجه‏گیری ما این بود که نمایندگان مختلفی که در این نشست شرکت دارند، آگاه شدند از این‏که دولت ایران به‏طور مستمر، قوانین این اتحادیه را می‏شکند، پارازیت روی ماهواره‏ها می‏اندازد و برنامه‏هایی برای کنترل کامل اینترنت در پیش دارد.
 
نمایندگان مختلف این نشست آگاه شدند ‏که دولت ایران به‏طور مستمر، قوانین این اتحادیه را می‏شکند، پارازیت روی ماهواره‏ها می‏اندازد و برنامه‏هایی برای کنترل کامل اینترنت در پیش دارد
 
در نتیجه، این موجب می‏شود که در به‏وجود آوردن پیمان‏نامه‏ای که در این نشست، روی آن بحث و بررسی خواهد شد، اهمیت مسئله ایران مشخص بشود و مسئولان بتوانند با اطلاعات بیشتر در چنین زمینه، تصمیم‏گیری کنند.
 
به دنبال آن، همین امروز، بزرگ‏ترین ارسال‏کنندگان اخبار عمومی از پنج کشور عمده‏ اروپا، یعنی بی‏بی‏سی، دویچه‏وله، رادیو فرانسه، رادیو هلند و نهادی که مسئول صدای آمریکا است، با هم‏دیگر بیانیه‏‏ مشترکی در این نشست پخش کردند و خواستند قوانین موجود در مورد ارسال پارازیت را بسیار محکم‏تر کنند و مهم‏تر از آن، کل اتحادیه‏ مخابرات اروپا که شامل ۵۶ کشور می‏شود، از این درخواست حمایت کردند.
 
این نشان می‏دهد موجی ایجاد شده تا این نشست حتماً به مسئله‏ ارسال پارازیت از سوی ایران رسیدگی کند.
 
 نکته‏ مهم این است که این مسئله فقط در مورد ایران نیست. ایران الان به‏طور خیلی مشخص و معینی جزو تنها کشورهایی است که در ارسال پارازیت بسیار فعال عمل می‏کند، ولی درخواست ما این است که کل مقررات جهانی محکم‌تر بشود تا هیچ کشوری نتواند ماهواره‏ها را این‏گونه هدف قرار بدهد.
 
تجمع و اعتراض ایرانیان در آن‏جا نیز موجب شد که یک نمونه‏ عینی آن و نتایج این‏گونه پارازیت‏ها روی آزادی بیان، برای کل نمایندگان که از دورتادور دنیا جمع شده‏اند، مشخص شود. درواقع باعث شد تا اهمیت این مسئله و این که در حال حاضر به چنین مقرراتی نیاز هست، روشن بشود.
 
پارازیت‌اندازی فقط در مورد ایران نیست. درخواست ما این است که کل مقررات جهانی محکم‌تر بشود تا هیچ کشوری نتواند ماهواره‏ها را این‏گونه هدف قرار بدهد
 
این مسئله بسیار ارزشمند است و امیدواریم این مقررات به‏طور مستحکمی در ماه آینده به‏وجود بیاید و موجب شود تا ارسال پارازیت از سوی دولت ایران و مخصوصاً از سوی دولت‏هایی که به او کمک می‏کنند، قطع بشود.
 

برای مثال ما در چند روز گذشته متوجه شدیم که پارازیت روی ماهواره‏هایی که برنامه‏ها‏ی فارسی می‏فرستند، حتی از دمشق در کشور سوریه هدایت می‏شود. در نتیجه نیاز به مقررات جهانی هست که همه‏ کشورها به رعایت آن‏ها التزام داشته باشند و در غیر این صورت، دسترسی‏شان به مخابرات جهانی محدود بشود. 

Share