Share

شورشیان حوثی که بندر استراتژیک حدیده را در اختیار دارند، با نزدیک شدن نیروهای دولتی یمن به ۲۰ کیلومتری این بندر استراتژیک، اعلام بسیج عمومی کردند تا از پیشروی این نیروها جلوگیری کنند.

جنگ یمن ـ عکس از آرشیو

جنگ یمن ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شهر حدیده واقع در غرب یمن و در کرانه دریای سرخ بندر اصلی برای ورود واردات و کمک‌های انسانی به این کشور فقیر است که بیش از سه سال می‌شود گرفتار جنگ است.

ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی علیه شیعیان حوثیِ مورد حمایت ایران گفت: «تنها ۲۰ کیلومتر تا حدیده باقی مانده و عملیات ادامه خواهد داشت.»

این سرهنگ سعودی از «فروپاشی» حوثی‌ها و «فرار فرماندهان» آن‌ها سخن گفت.

سازمان ملل نگران است که عملیات نظامی در حدیده بر تحویل کمک‌های بشردوستانه تأثیر بگذارد. ۷۰ درصد این کمک‌ها از طریق بندر حدیده به یمن وارد می‌شود و بخشی از یمن در آستانه گرسنگی قرار دارد.

ائتلاف عربی به‌رهبری ریاض می‌گوید در نظر دارد که مسیر اصلی تأمین تدارکاتی شورشیان را قطع کند. به نظر ائتلاف عربی، این بندر هم نقطه شروع حملات شورشیان حوثی به کشتی‌های واقع در دریای سرخ است و هم مکانی است که ایران از طریق آن تسلیحات، از جمله موشک به حوثی‌ها می‌رساند، موضوعی که ایران آن را رد می‌کند.

یکی از علائم فشار کنونی بر حوثی‌ها این است که حمود عماد، فرماندار صنعا، پایتخت یمن، اعلام «بسیج عمومی» برای دفاع از حدیده و جبهه غرب کرده است. صنعا نیز در دست شورشیان قرار دارد.

شامگاه روز گذشته، دوشنبه ۲۸ مه / ۷ خرداد، در جریان مراسم یادبود یکی از رهبران حوثی‌ها که در ماه آوریل در حملات هوایی عربستان سعودی کشته شد، حمود عماد خواهان «تلاش بیشتر»، با مردان و تجهیزات بیشتر، «برای دفاع از تمامی جبهه‌ها، به‌ویژه در غرب» شد. او بر «نیاز به انجام وظایف مذهبی و وطن‌پرستانه» تأکید کرد.

بندر حدیده در حدود ۲۳۰ کیلومتری صنعا قرار دارد.

در نوامبر ۲۰۱۷ (آبان ۱۳۹۶) پس از شلیک یک موشک بالستیکی شورشیان حوثی به ریاض، پایتخت عربستان سعودی ائتلاف عربستان سعودی محاصره حدیده را در دستور کار خود قرار داد. از آن زمان با فشارهای بین‌المللی این محاصره کاهش یافت اما ائتلاف هدف خود را تسخیر حدیده قرار داده است.

ائتلاف عربی اعلام کرده که نیروهایش در حال پیش‌روی به سوی حدیده هستند اما تأخیر آن‌ها در تصرف شهر به دلیل مین‌گذاری‌های شورشیان است.

نیروهای ناهمگون

حمله به حدیده که توسط امارات متحده عربی هدایت می‌شود، نیروهای ناهمگونی را گرد آورده است. «تیپ غول‌ها» متشکل از یک واحد ویژه سابق در ارتش یمن که امارات متحده عربی آن‌ها را متشکل کرده و از جنوب با هزاران نیرو تقویت می‌شود، یکی از این گروه‌هاست.

گروه «مقاومت ملی» متشکل از طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن که در دسامبر گذشته توسط متحدان قبلی خود حوثی‌ها کشته شد، نیز از جمله این گروه‌هاست که توسط طارق صالح، برادرزاده رئیس دولت سابق فرماندهی می‌شود.

نیروی سوم که «مقاومت تهامه» نامیده می‌شود نیز از نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری کنونی یمن تشکیل شده است. تهامه ناحیه ساحلی در بخش عربی دریای سرخ است که بخشی از آن در عربستان سعودی و بخش دیگر در یمن قرار دارد.

ائتلاف تحت رهبری سعودی از سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی در یمن مداخله نظامی کرده تا بتواند صنعا و مناطق وسیعی از کشور را که حوثی‌ها تصرف کرده‌اند، بازگرداند. این ائتلاف بارها از سوی سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر به‌دلیل کشتار غیرنظامیان مورد انتقاد قرار گرفته است. جبهه جنوب غرب یمن در حال حاضر فعال‌ترین منطقه جنگی محسوب می‌شود، جنگی که از سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱۰ هزار نفر را به کشتن داده و بیش از ۵۵ هزار نفر را زخمی کرده است.

به‌گفته سازمان ملل، سه‌چهارم جمعیت یمن در انتظار کمک‌های غذایی، آب آشامیدنی، دارو و دیگر مواد مورد نیاز هستند. خطر گرسنگی تقریباً ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمله کودکان را تهدید می‌کند. افزون بر این بیماری وبا گسترش یافته و بیمارستان‌ها به دلیل جنگ تنها می‌توانند به‌طور محدود بیماران را درمان کنند. بسیاری از بیمارستان‌ها آسیب دیده و یا کاملاً تخریب شده‌اند. افراد غیرنظامی بدون حفاظت در معرض جنگ و خشونت قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۵ فرد مرتبط با سپاه پاسداران را تحریم کرد

Share