Share

لوک‌اویل، دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه اعلام کرده که به دلیل بازگشت تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران پروژه‌های توسعه میدان‌‌های نفتی ایران را متوقف می‌کند. لوک‌اویل برای توسعه میدان‌های نفتی آب تیمور و منصوری و شنگوله با وزارت نفت همکاری می کرد.

لوک‌اویل با سرمایه‌گذاری در خاورمیانه قصد دارد بهای تولیدات خود را کاهش دهد. تحریم ایران مانع شد از انجام پروژه توسعه میدان نفتی در حوالی اهواز

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، این کشور قصد دارد صنعت نفت و صادرات نفت ایران را هم تحت تحریم قرار دهد. شرکت‌هایی که در ایالات متحده آمریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و منافع کلان دارند، از ادامه همکاری با ایران صرف‌نظر می‌کنند. در روزهای گذشته شرکت فولاد دانیلی ایتالیا، شرکت گاز و انرژی «انژی» فرانسه، شرکت کشتیرانی «مرسک» دانمارک و شرکت زیمنس آلمان فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کرده‌اند. لوک‌اویل هم به این گروه‌ از شرکت‌ها پیوست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از کارکنان شرکت لوک‌اویل سه‌شنبه ۲۹ مه/ ۸ خرداد در یک گفت‌وگوی تلفنی گفته است:

«با توجه به تحولات اخیر، فعلاً نمی‌توانیم بگوییم برنامه ما در ایران چیست. در این مقطع عملاً همه پروژه‌ها را متوقف کرده‌ایم.»

شرکت لوک‌اویل روسیه همراه با شرکت مرسک دانمارک و شرکت نفت و گاز دولت اندونزی برای توسعه میدان نفتی آب‌تیمور  در استان خوزستان در غرب اهواز با وزارت نفت تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند.

بعد از برجام و لغو تحریم‌ها، ایران ۷۰ میدان نفتی و گازی را برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی اعلام کرد و در صدد جذب سرمایه و تکنولوژی خارجی برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی خود برآمد.  سال گذشته لوک اویل اعلام کرد قصد دارد برای کاهش هزینه‌های تولید در حد روسیه، تولید نفت خود در منطقه خاورمیانه را از طریق فعالیت‌هایش در عراق و مصر افزایش دهد.

گاتی الجبوری، رئیس بخش بالادستی لوک اویل در خاورمیانه گفته بود سرمایه‌گذاری در ایران برای دستیابی به این هدف برای این شرکت نفتی بسیار اهمیت دارد.

لوک‌اویل همزمان با امضای تفاهم‌نامه نفتی با ایران، اعلام کرده بود که در حال بررسی فعالیت‌هایی در ابوظبی و کویت است.

بیشتر بخوانید:

بزرگترین شرکت کشتیرانی جهان فعالیت خود با ایران را متوقف کرد

Share