Share

در ادامه واکنش‌ها به ماجرای تعرض جنسی به گروهی از دانش‌‌آموزان کلاس اول دبیرستان یک مجتمع آموزشی در غرب تهران، علی لاریجانی، رییس مجلس، به کمیسیون آموزش ماموریت داد این ماجرا را پیگیری کند.

علی لاریجانی، رییس مجلس

لاریجانی در پاسخ به تذکر مصطفی کواکبیان، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس، تذکر و توصیه او را درست دانست و گفت: «کمیسیون آموزش باید این موضوع را پیگیری کند و قوه قضاییه هم دیشب دستورات جدی دادند و این موضوع باید به طور جدی پیگیری شود.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مصطفی کواکبیان در تذکری در جلسه علنی صبح روز چهارشنبه ۹ خرداد خطاب به رییس مجلس گفت: «در قانون اساسی رشد فضایل اخلاقی و افزایش معنویت مورد تاکید قرار گرفته است. اخیرا در مدرسه‌ای در منطقه دو تهران حادثه بسیار دلخراشی رخ داده که من معتقدم شما یا هر رییس مجلس دیگری باید به کمیسیون آموزش ماموریت ویژه بدهید برای جلوگیری از این مباحث اقدام شود.»

کواکبیان گفت که اگر این اتفاق در کشور دیگری رخ می‌داد، وزیر استعفا می‌داد.

به دنبال رسانه‌های شدن خبر تعرض جنسی یکی از کارکنان مجتمع آموزشی معین در غرب تهران به عده‌ای از دانش‌آموزان کلاس اول دبیرستان، پلیس امنیت روز دوشنبه ۷ خرداد با شکایت بیش از ۴۰ نفر از اولیای دانش‌آ‌موزان، فرد متهم را بازداشت کرد. این فرد که در ابتدا گفته شده بود از نوادگان محی‌الدین حائری شیرازی، امام جمعه اسبق و درگذشته شیراز است -مساله‌ای که از سوی بیت حائری شیرازی تکذیب شده- متهم است که به دانش‌آموزان سیگار و نوشیدنی الکلی می‌داده، برای‌شان فیلم‌های‌ مستهجن می‌فرستاده، آن‌ها را به رابطه جنسی با یکدیگر وامی‌داشته و آزار جنسی می‌داده است: آزار جنسی شماری از دانش‌آموزان دبیرستانی در تهران

در واکنشی دیگر به این ماجرا اما پروانه سلحشوری، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس در گفت‌و‌گو با سایت انتخاب گفته است دستور پیگیری این ماجرا قطعاً دیر صادر شده: «باید همان زمان که مطلع شدند آن را پیگیری می‌کردند. قطعا این ماجرا متعلق به زمانی بسیار بیشتر از یک ماه قبل بوده. چراکه در پروسه‌های روان درمانی، برای اتفاقات این گونه زمان زیادی لازم است تا بچه‌ها بتوانند به حرف آمده و ماجرا را تعریف کنند. اما به هر حال این موضوع در این زمان رسانه‌ای شده است. نمی‌دانیم، شاید نخواسته بودند آن را پیگیری کنند چرا که به هر حال این موضوعات در جامعه ما تابو به شمار می‌رود.»

این نماینده مجلس همچنین به نقش شبکه‌های اجتماعی در مطرح شدن این ماجرا اشاره کرده و در پاسخ به این سوال که چرا آموزش و پرورش همان زمان این موضوع را پیگیری نکرده، گفته است: «به هر حال در این موضوع، هم جایگاه شبکه‌های اجتماعی که نقش دیده بان را دارند و متاسفانه بخشی از آن محدود شده، بیش از پیش مشخص شد.»

سلحشوری با تاکید بر اینکه اطلاعاتی بیشتر از آنچه تاکنون منتشر شده ندارد گفته است که امروز مسئولان آموزش و پرورش امروز به کمیسیون آموزش رفته‌اند.

او همچنین در پاسخ به این اظهارات مسئولان آموزش و پرورش که فرد متهم را نیروی آزاد معرفی کرده‌اند گفته است: «حتی اگر نیروی آزاد هم باشد باید گزینش شوند. من خودم آموزش و پرورشی بوده‌ام. هرکسی نمی‌تواند وارد آن شود. باید دید چگونه توانسته‌اند چنین فردی را از این فیلترهای سخت عبور دهند؟»

زمزمه‌های استیضاح وزیر آموزش و پرورش

پروانه سلحشوری که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است از شنیده شدن زمزمه‌هایی مبنی بر استیضاح وزیر آموزش و پرورش به دنبال این ماجرا خبر داده و گفته است: «تعدادی از همکاران ما طرح سوال از وزیر را مطرح کرده‌اند. امروز زمزمه‌های استیضاح وزیر نیز شنیده می‌شد چرا که به جز ماجرای اخیر از قبل هم نسبت به عملکرد وزیر آموزش و پرورش نارضایتی‌های جدی وجود داشته است.»

او همچنین با تاکید بر اینکه آماری از آزار جنسی دانش‌آموزان در سطح کشور وجود ندارد به تابو بودن این موضوع در جامعه اشاره کرده و گفته است: «بهترین راه این است که به خانواده‌ها و کسانی که مورد خشونت واقع می‌شوند آموزش دهیم که از گفتن و صحبت کردن نترسند چرا که همین گفتن‌ها و رسانه‌ای شدن‌ها باعث می‌شود تا از تکرار اتفاقات جلوگیری شود.»

از سوی دیگر اما روزنامه شرق در یک گزارش از مدرسه‌ای که ماجرای تعرض جنسی به دانش‌آموزان در آن رخ داده، از قول پدر یکی از دانش‌آموزان نوشته است که این مدرسه در مقطع متوسطه اول (اول دبیرستان) بیش از ۱۵۰ دانش‌آموز داشته است.

او با تاکید بر اینکه این اتفاق در برای دانش‌آموزان متوسطه مقطع اول افتاده گفته است هنوز هم جزییات ماجرا برای اولیای دانش‌آموزان مشخص نیست: «خود من با پسرم صحبت کردم و حتی او را نزد روانکاو بردم. برای پسر من آسیب در حد نشان‌ دادن فیلم‌های مستهجن و دادن مشروبات الکلی بوده. آقای “ح” با چند دانش‌آموز اقدام به کشیدن سیگار می‌کرده اما در مورد بعضی بچه‌ها گویا این آسیب جدی‌تر بوده.»

او در ادامه گفته است که گویا فرد خاطی برخی دانش‌آموزان را وادار به برقراری رابطه جنسی با یکدیگر می‌کرده.

این پدر دانش‌آموز کلاس اول دبیرستان همچنین گفته است: «من برای ثبت‌نام پسرم در پایه هشتم حدود ۱۶ میلیون تومان هزینه کرده‌ام. در سال‌های گذشته مدرسه فقط به سمت پول ‌درآوردن رفت. در واقع در ابتدای امر بود که مدرسه برای جذب مشتری کادر آموزشی مجرب‌ آورده بود. این مدرسه در تهران شناخته ‌شده بود اما در سال‌های گذشته میانگین سنی معلمان پایین آمد و این اتفاق‌ها هم افتاد.»


  • در همین زمینه

خامنه‌ای: حدود الهی در رابطه با متهمان «جنایت مدرسه»‌ اجرا شود

دستور وزیر آموزش و پرورش برای رسیدگی به ماجرای تجاوز جنسی به دانش‌آموزان در تهران

Share