Share

برخی از هنرمندانی که به مهمانی افطار حسن روحانی دعوت شده‌اند، اعلام کرده‌اند که در اعتراض به وضع بد معیشتی مردم و بحران‌های اجتماعی در ایران در مهمانی رئیس جمهوری اسلامی شرکت نمی‌کنند. محمود دولت‌آبادی اما در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفته است او به حسن روحانی رأی داده، به رأی خود احترام می‌گذارد و به همین سبب هم دعوت روحانی برای شرکت در ضیافت افطار را اجابت می‌کند.

محمود دولت‌آبادی در تالار وحدت؛ دیدار با حسن روحانی

۱۸ دی ۹۵: محمود دولت‌آبادی در تالار وحدت در دیدار با حسن روحانی

حسن روحانی مانند هر سال عده‌ای از هنرمندان شناخته‌شده ایران را به ضیافت افطار دعوت کرده است. برخی از این هنرمندان با انتشار دعوت‌نامه خود در شبکه‌های اجتماعی تحت هشتگ «ما به افطاری نخواهیم رفت» اعلام کرده‌اند که در این مهمانی شرکت نمی‌کنند. مهناز افشار، بازیگر ایرانی گفته است خوب است رئیس جمهوری اسلامی به جای او آتنا دائمی، زندانی سیاسی را از اوین بر سر سفره خود بیاورد. آناهیتا همتی، بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون، سفره خالی اهالی سیستان و بلوچستان را به یاد روحانی آورده است. پرویز پرستویی، بازیگر نامدار هم با اشاره به بحران اقتصادی کنونی ضرورت صرفه‌جویی و پرهیز از ریخت و پاش را به روحانی یادآوری کرده است.

محمود دولت‌آبادی، نویسنده رمان‌هایی مانند کلیدر و جای خالی سلوچ که زمانی از کوشندگان آزادی بیان و از فعالان کانون نویسندگان ایران بود، به روزنامه اعتماد گفته است در ضیافت رئیس جمهوری اسلامی شرکت می‌کند:

«من عملکرد هیچ شخصیتی را تعیین نمی‌کنم و معمولاً هم در هیچ گروه و دسته‌ای نبوده و نیستم. من به حسن روحانی رأی داده‌ام و به همین رأی که دادم احترام می‌گذارم. بنابراین من دعوت ایشان را برای افطار پاسخ خواهم داد.»

روز گذشته محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در پاسخ به اعتراض گروهی از هنرمندان گفته است:

« ما تمام تلاش‌مان را کردیم که مشکلات کشور حل شود. چه کاری را دولت انجام نداده است؟ چه کسی دوست دارد که سفره مردم پربارتر نباشد؟ به ما بگویند چه کاری را باید انجام می دادیم که انجام ندادیم؟ آیا سفره‌های مردم اردیبهشت پارسال رنگین‌تر بود و امسال خالی‌تر شده است؟»

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم به کنایه هنرمندان را متهم کرده بودند که دلیل واقعی اعتراض آن‌ها نه سفره خالی مردم که سقوط ارزش ریال است. محمود دولت‌آبادی که در نخستین سخنرانی روحانی در جمع هنرمندان در تالار وحدت در ۱۸ دی ۹۵ شرکت کرده بود، به اعتماد گفته است:

«به نظر من حسن روحانی تا آنجا که توانسته برای پیشبرد اهداف و برنامه‌هایش کوشش کرده است. شاید در رسیدن به برخی از این هدف‌ها موفق نشده باشد که البته موفق هم نبوده اما من ضمن آنکه با بستانکاری‌های خودم از این سیستم باقی می‌مانم، در عین حال به رأی خودم احترام می‌گذارم و در این مهمانی حضور خواهم یافت.»

فرج سرکوهی، نویسنده و از اعضای کانون نویسندگان ایران در صفحه فیسبوک خود نوشته است:

«کاش آقای دولت‌آبادی به رأیی که زمانی به منشور کانون نویسندگان داد، به امضای خود در متن ۱۳۴ نویسنده و دست‌کم به اثر ماندگار خود “جای خالی سلوچ” نیز “احترام” می‌گذاشت.»

هفته گذشته کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی مانع از برگزاری جشن پنجاهمین سالگرد تأسیس کانون در یک مکان خصوصی و بدون اعلام عمومی شده‌اند. کانون نویسندگان از مجامع فرهنگی، نویسندگان و هنرمندان خواسته بود به «اعمال سرکوبگرانه جمهوری اسلامی» اعتراض کنند.

بیشتر بخوانید:

کانون نویسندگان، تنها نهاد مدنی نویسندگان ایرانی برای رسیدن به منافع‌شان

 

Share