Share

مهدی کروبی که هشت سال است در حصر خانگی به سر می‌برد در نامه‌ای سرگشاده به اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یک بار دیگر از دبیرکلی این حزب استعفا داده است. کروبی در این نامه گفته است که دوران حصر او ظاهراً هرگز پایان نمی‌یابد.

مهدی کروبی، سیاستمدار محصور و دبیرکل حزب اعتماد ملی

مهدی کروبی در نامه سرگشاده‌اش به اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نوشته است:

«‌هشت سال است که از حصر غیر قانونی و بی ضابطه می‌گذرد و ظاهراً پایانی هم بر این خودسری نیست و کسی هم خود را در قبال آن پاسخگو نمی‌داند. با این روند به نظر مى‌رسد ملک‌الموت حضرت عزرائیل تعیین کننده سرنوشت آن باشد بدین روی که یا ما زودتر می‌رویم و یا آن دیگری.»

هفته گذشته کنگره حزب اعتماد ملی به موضوع حصر نیز اختصاص داشت. علی مطهری در سخنانی که در این کنگره ایراد کرد خواهان رفع حصر با توجه به بحران‌های داخلی در ایران شد. رسول منتجب‌نیا،‌ قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی اظهار امیدواری کرده بود که حصر به زودی برداشته شود. محمد رضا عارف، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان هم همزمان با این رویدادها از بی‌توجهی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی به موضوع حصر انتقاد کرده و گفته بود:

« احساسی که از جلسات با روسای قوای مقننه و قضاییه و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و وزرای کشور و اطلاعات داشته‌ایم این است که بخش مهمی از مشکلات حل شده است و روند پیش‌رو برای حل گره حصر رضایت‌بخش است. اما انتظار بزرگ‌تر و بیشتر ما این است که رئیس شورای‌عالی امنیت ملی که همان رئیس‌جمهوری است، مسئله حصر را جدی‌‌تر دنبال کند.»

مهدی کروبی اما در نامه سرگشاده‌‌اش که چهارشنبه ۹ خرداد، پنج روز بعد از برگزاری کنگره حزب اعتماد ملی نوشته، تلویحاً اعلام کرده که این تلاش‌ها به جایی نخواهد رسید و حصر ادامه خواهد یافت. از هم‌این‌روی، کروبی در پایان این نامه ‌ از شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خواسته تا استعفای او از دبیرکلی حزب را پذیرفته «تا راه انتخاب دبیرکل مطابق اساسنامه با اکثریت آرا فراهم گردد.»

کنگره حزب اعتماد ملی ۴ خرداد تصمیم گرفت که مهدی کروبی در سمت دبیرکلی این حزب ابقا شود. این تصمیم کنگره را به تشنج کشاند. حجت نظریُ عضو شورای شهر تهران با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرده بود که برهم‌زنندگان جلسه خواهان حذف مهدی کروبی بودند.

بیشتر بخوانید:

رفع حصر: پافشاری اصلاح‌طلبان، بی‌توجهی روحانی

Share