Share

پس از هفته‌ها ناآرامی و درگیری در منطقه کشمیر و کشته شدن ده‌ها نفر از نظامیان و غیرنظامیان هندی و پاکستانی، سرانجام مقام‌های دو کشور با توفق نبردها موافقت کردند و وضعیت در این منطقه چهارشنبه ۳۰ مه / ۹ خرداد آرام شد.

نیروهای نظامی هند در منطقه مرزی کشمیر ـ عکس از آرشیو

نیروهای نظامی هند در منطقه مرزی کشمیر ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش آسوشیتدپرس، ارتش پاکستان شامگاه روز گذشته، سه‌شنبه ۲۹ مه / ۸ خرداد، اعلام کرد که ژنرال‌های محلی با ایجاد یک خط ویژه بین مناطق تحت کنترل هند و پاکستان برای مقابله با تنش در کشمیر، موافقت کردند. کشمیر در هیمالیا، منطقه‌ مورد مناقشه هر دو دولت هند و پاکستان است و گرچه بین این دو کشور تقسیم شده، اما این دو قدرت هسته‌ای ادعای مالکیت تمام آن را دارند. هند و پاکستان پس از استقلال در اوت ۱۹۴۷ سه بار تاکنون با یکدیگر جنگیده‌اند که دو بار آن بر سر کنترل کشمیر بوده است.

این دو کشور سال ۲۰۰۳ آتش‌بس بر سر نزاع‌های کشمیر را پذیرفتند اما از آن زمان بارها به روی یکدیگر و غیرنظامیان کشمیر آتش گشوده‌اند. تا کنون بیش از ۷۰ هزار تن در اثر درگیری‌ها در این منطقه کشته شده‌اند.

ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر دو طرف «توافق کردند که برای بهبود وضعیت موجود اقدامات صادقانه‌ای انجام دهند، صلح را تضمین کنند و از ایجاد دشواری‌ برای غیرنظامیان در امتداد مرز اجتناب کنند». بر اساس این بیانیه، چنان‌چه در این منطقه پرتنش در آینده خشونت‌های دیگری رخ دهد، دو طرف «خویشتن‌داری کرده و با استفاده از مکانیسم‌های موجود، تماس‌های مستقیم و جلسات مشترک در سطح فرماندهی محلی موضوع را حل ‌کنند».

ارتش هند نیز با بیان تعهدات دو جانبه‌ای که در بیانیه ارتش پاکستان آمده بود، این توافق را تأیید کرد.

دو طرف همچنین متعهد شده‌اند که آتش‌بس سال ۲۰۰۳ را که بارها نقض شده، به‌طور کامل به اجرا گذارند.

تنش‌های هفته‌های اخیر زمانی در کشمیر بالا گرفت که دو طرف در خطر مرزی به روی یکدیگر آتش توپخانه گشودند و هر طرف دیگری را متهم به نقض آتش‌بس سال ۲۰۰۳ کرد.

در بخش هندی، نبردها مردم را از روستاهای در امتداد مرز رانده است و ساختمان‌های دولتی به پناهگاه‌های موقت تبدیل شده‌اند. خانه‌ها آسیب دیده‌اند، ده‌ها مدرسه در روستاهای مرزی بسته شده‌اند و مقامات به ساکنان توصیه می‌کنند که در خانه‌های خود بمانند.

در بیشتر مناطق مسلمان‌نشین شلیک گلوله در ماه رمضان به‌طور معمول پیش از سپیده‌دم زمانی که خانواده‌ها «سحری» می‌خورند، صورت می‌گیرد.

هند اعلام کرده که در سال جاری میلادی ۲۵ غیرنظامی و ۱۸ سرباز در ۸۰۰ مورد نقض آتش‌بس توسط پاکستان کشته شده‌اند.

پاکستان نیروهای هندی را متهم می‌کند که در سال جاری میلادی بیش از ۱۰۵۰ بار آتش‌بس را نقض کرده و ۲۸ غیرنظامی را کشته و ۱۱۷ نفر را زخمی کرده‌اند.

روز چهارشنبه مقامات پاکستانی از روستائیانی که بر اثر درگیری‌ها به مکان‌های امن گریخته‌اند خواستند تا به خانه‌های خود بازگردند.

هندی‌ها در حال حاضر حدود ۴۳ درصد منطقه کشمیر را که شامل جامو، دره کشمیر، لداخ و یخال سیاچن می‌شود تحت کنترل دارند، در مقابل پاکستانی‌ها ۳۷ درصد منطقه و سرزمین‌های کشمیر آزاد و گلگت-بلتستان را در اختیار دارند.

بیشتر بخوانید:

چندین کشته و زخمی در درگیری مسلحانه و راهپیمایی اعتراضی در کشمیر هند

خامنه‌ای و دغدغه کشمیر

Share