Share

پنتاگون یک ناو دیگر را برای مقابله با درگیری احتمالی بین ایران و آمریکا به خلیج فارس اعزام می‌کند.

 

روزنامه واشنگتن پست ۲۸ ژانویه (هشتم بهمن ۱۳۹۰) نوشت ناو "پونس" تابستان ۱۳۹۱ به خلیج فارس فرستاده می‌شود.

پیش از این قرار بود ناو پونس پس از ۴۱ سال فعالیت، از رده نظامی خارج شود.

آمریکا هم‌اکنون در خلیج فارس دارای چهار ناو است. ناو آبراهام لینکلن، ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس است. ناو کیپ سنت جورج، رزم‌ناو است. ناوهای مومسن و استرات نیز ناوشکن هستند.

ناو پونس نیز که قرار است به جمع ناوهای پیش آمریکا افزوده شود، به یک پایگاه درایی برای قایق‌های تندرو و هلی‌کوپترها تبدیل می‌شود.

آمریکا هم‌اکنون در خلیج فارس دارای چهار ناو است، ناو آبراهام لینکلن، ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس است. ناو کیپ سنت جورج، رزم‌ناو است. ناوهای مومسن و استرات نیز ناوشکن هستند

بریتانیا نیز دارای چهار ناو (یک ناو محافظ، یک ناو مین‌یاب، یک ناو مخصوص فرود و یک ناو مخصوص نقشه‌برداری) در خلیج فارس است. شناورهایی از فرانسه نیز هفته گذشته در خلیج فارس مستقر شده‌اند.

با افزایش تنش لفظی ایران و آمریکا بر سر تنگه هرمز، آمریکا اعلام کرد آماده مقابله نظامی با هرگونه تلاش جهت بستن این تنگه است.

ایران پیشتر تهدید کرده بود در صورتی که جامعه جهانی فروش نفت این کشور را مورد تحریم قرار دهد، اجازه نخواهد داده قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور کند.

اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرد از ۱۱ تیر ۱۳۹۱ هیچ نفتی از ایران نمی‌خرد.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا در واکنش به تهدید ایران گفته بود تنگه هرمز "خط قرمز" آمریکاست.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در نامه‌ای به ایران درباره بستن تنگه هرمز به این کشور هشدار داده است.

با این حال پس از چند هفته مناقشه بر سر تنگه هرمز، احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران در جمع خبرنگاران گفت: "ما نگفتیم تنگه هرمز را می‌بندیم بلکه مسأله این است که اگر کسی بخواهد امنیت خلیج فارس را به خطر اندازد، برای همه به خطر می‌افتد."

تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کیلومتر عرض و ۲۰۰ کیلومتر طول است که خلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند.

در حال حاضر همه نفت تولیدی عراق، کویت و قطر و بخش زیادی از نفت تولیدی عربستان و امارات و همچنین بخشی از گاز تولیدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۱۷ درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند.

 

Share