Share

سرانجام شامگاه پنجشنبه ۹ خرداد دیدار حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی با گروهی از هنرمندان برگزار شد. در صف اول: محمود دولت‌آبادی، نویسنده و علی نصیریان، بازیگر. در میان آن‌ها عباس صالحی، وزیر ارشاد اسلامی. روحانی گفت هنگام صلح حسن هم عده‌ای خرده می‌گرفتند. باید صبر پیشه کرد.

چهارشنبه ۹ خرداد: ضیافت افطار حسن روحانی با گروهی از هنرمندان

پیش از ضیافت افطار روحانی، برخی از هنرمندان با انتشار دعوت‌نامه خود در شبکه‌های اجتماعی تحت هشتگ «ما به افطاری نخواهیم رفت» اعلام کرده‌ بودند که در مهمانی رئیس جمهور شرکت نمی‌کنند. مهناز افشار، بازیگر ایرانی گفته بود خوب است روحانی به جای او آتنا دائمی، زندانی سیاسی را از اوین بر سر سفره خود بیاورد. آناهیتا همتی، بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون، سفره خالی اهالی سیستان و بلوچستان را به یاد رئیس جمهوری اسلامی آورده بود. پرویز پرستویی، بازیگر نامدار هم با اشاره به بحران اقتصادی کنونی ضرورت صرفه‌جویی و پرهیز از ریخت و پاش را به روحانی یادآوری کرده بود. محمود دولت‌آبادی، نویسنده رمان‌‌های کلیدر و جای خالی سلوچ اما گفته بود به روحانی رأی داده و همچنان به رأی خود وفادار است و به همین جهت در ضیافت افطار رئیس جمهور شرکت می‌کند.

حسن روحانی در آغاز سخنانش به سختی‌هایی که امام دوم شیعیان در زمان صلح متحمل شد اشاره کرد:

«امام حسن مجتبی وقتی که با دشمنان جنگید به او خرده گرفتند که چرا می‌جنگد و آن زمان که صلح کرد نیز مورد تندترین اعتراض‌ها قرار گرفت که چرا صلح کرده‌ای. اما امام حسن مجتبی صبر و استقامت را پیشه کرد تا ما نیز از او بیاموزیم.»

او سپس با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران یادآوری کرد که ایران همچنان به برجام پایبند است و سپس از هنرمندان خواست که قلم و تحلیل خود را در جهت سیاست‌های دولت به کار گیرند:

«اگر بناست تسلیم نشویم، باید یک ملت منسجم، متحد و شجاع را به دنیا نشان دهیم و صبر، مقاومت، انسجام، هماهنگی و هم‌صدایی را پیشه کنیم. در این شرایط چه کسانی می‌توانند هم‌صدایی را در جامعه بیشتر کنند، تصریح کرد: این کار بیش از هر کس از عهده شما بر می‌آید که با مردم با هنر و فرهنگ، قلم، تحلیل و کتاب سخن می‌گویید.»

پیش از سخنرانی روحانی، علی نصیریان، ستاره اسکندری، شادی پیروزی و فاطمه معتمد آریا نیز سخنان کوتاهی بیان کرده بودند. اتکا بر داشته‌های فرهنگی خود (علی نصیریان) قدردانی از تلاش روحانی (ستاره اسکندری) و صداقت «کمیاب» وزارت ارشاد اسلامی در دوران ریاست جمهوری او (شادی پیروزی) محور سخنان این هنرمندان بود. فاطمه معتمد آریا، بازیگر سینمای ایران اما حرف متفاوتی مطرح کرد: او از دولت خواست به هنرمندان اعتماد بیشتری داشته باشد.

همزمان با برگزاری ضیافت افطار روحانی، دو هزار کارگر معدن در کرمان اعتصاب کرده بودند. اعتصاب کامیون‌داران در برخی شهرهای ایران ادامه داشت و کشاورزان اهوازی هم که به دلیل بحران آب از کشت تابستانه منع شده‌اند، ساختمان وزارت آب در اهواز را در اعتراض تصرف کرده بودند. کارگران فولاد اهواز هم که حقوق ماهانه‌شان را دریافت نکرده‌اند، تجمعی برگزار کرده بودند.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به اعتراض گروهی از هنرمندان به رئیس جمهوری اسلامی «سلبریتی»‌ها را متهم کرده بودند که دلیل واقعی اعتراض آن‌ها نه سفره خالی مردم که سقوط ارزش ریال است.

محمود دولت‌آبادی که در نخستین سخنرانی روحانی در جمع هنرمندان در تالار وحدت در ۱۸ دی ۹۵ شرکت کرده بود، به اعتماد گفته بود: «به نظر من حسن روحانی تا آنجا که توانسته برای پیشبرد اهداف و برنامه‌هایش کوشش کرده است.»

بیشتر بخوانید:

محمود دولت‌آبادی: در ضیافت افطار رئیس جمهور شرکت می‌کنم

Share