Share

اتحادیه عرب به دلیل "اوج گرفتن خشونت‌ها" در سوریه، مأموریت ناظران خود را در این کشور متوقف کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب گفت: "پس از رایزنی با وزرای امور خارجه کشورهای عرب و به دلیل ادامه یافتن خشونت‌ها علیه غیرنظامیان در سوریه، تصمیم گرفته شد کار ناظران در این کشور تعلیق شود."

فعالان سوری می‌گویند در پنج روز گذشته حدود ۲۱۲ نفر در شهرهای حمص، ادلیب و حماه به دست نیروهای امنیتی سوریه کشته شده‌اند.

دولت سوریه تصمیم اتحادیه عرب را برای توقف کار ناظرانش در این کشور "تأسف برانگیز و تعجب‌آور" نامیده است.

۱۶۵ ناظر اتحادیه عرب از ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱ برای یافتن راه‌حل توقف خشونت‌ها در سوریه وارد این کشور شده بودند.

، نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب: پس از رایزنی با وزرای امور خارجه کشورهای عرب و به دلیل ادامه یافتن خشونت‌ها علیه غیرنظامیان در سوریه، تصمیم گرفته شد کار ناظران در این کشور تعلیق شود

اتحادیه عرب همچنین هفته گذشته پیشنهاد کرد برای حل بحران جاری سوریه، بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور قدرت را به معاون اول خود واگذار کند. هدف از این طرح توقف خشنونت‌ها و تشکیل دولت وحدت ملی اعلام شده بود.

اما دولت سوریه این طرح اتحادیه عرب را "حمله به حق حاکمیت ملی و دخالت آشکار در امور داخلی خود" نامیده و آن را رد کرده است.

با شدت یافتن خشونت‌ها در سوریه، مراکش متن پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای را در محکومیت دولت سوریه به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

این پیش‌نویس تازه که در شورای امنیت مطرح شده، خواهان پایان دادن به خشونت و سرکوب معترضان سوری است که بیش از ۵۴۰۰ نفر از آن‌ها از مارس ۲۰۱۱ تاکنون کشته شده‌اند.

در این پیش‌نویس خواسته شده تا بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، قدرت خود را برای تشکیل دولت وحدت ملی به معاونش واگذار کند.

اما ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد گفته است بخش‌هایی از این پیش‌نویس از جمله واگذاری قدرت در سوریه "غیر قابل قبول" است.

پیش از این در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی، تلاش آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و پرتغال برای تصویب قطع‌نامه تحریمی علیه سوریه در شورای امنیت با وتوی روسیه و چین روبه‌رو شد.

اعتراضات در سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شد. معترضان خواهان کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت هستند.

بر پایه آمار سازمان ملل در اعترضات ۱۰ ماه گذشته سوریه ۵۴۰۰ نفر از مخالفان کشته شده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی نیز کشته شده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف، اعلام کرده از آغاز اعتراضات در سوریه تاکنون دست‌کم ۳۸۴ کودک کشته شده‌اند.

یونیسف گفت تعداد کودکان در زندان‌های سوریه نیز تقریباً به همان میزان کودکان کشته شده است.

 

Share