Share

به گزارش روزنامه فرانسوی لوموند، عربستان سعودی تهدید کرده است که در صورت تجهیز قطر به سامانه ضدموشکی «اس- ۴۰۰» روسیه، علیه این کشور دست به اقدام نظامی بزند. پادشاه عربستان از رئیس‌جمهور فرانسه خواسته که برای جلوگیری از دست‌یابی قطر به این سامانه ضدهوایی روسی، این کشور را تحت فشار بگذارد.

سامانه دفاع موشکی «اس‌ ـ ۴۰۰» روسیه

درست ۱۵ روز پس از دعوت دونالد ترامپ از کشورهای عربی به حفظ وحدت و انسجام علیه تروریسم، در ۵ ژوئن ۲۰۱۷، عربستان سعودی، امارات متحده، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود را با قطر به بهانه «حمایت این کشور از تروریسم» قطع کردند و مرزهای هوایی، زمینی و دریایی‌شان را به روی این کشور بستند؛ اقدامی بی‌سابقه که نشان دهنده اختلافات عمیق در جهان سنی، به ویژه بر سر ایران و اخوان المسلمین و البته شبکه الجزیره بود.

یک سال پس از آغاز این بحران، تنش دیپلماتیک پادشاهی‌های حاشیه خلیج فارس همچنان ادامه دارد؛ و علی‌رغم میانجی‌گری کشورهایی مثل کویت، ترکیه و فرانسه، هنوز هیچ نشانه‌ای حاکی از حل و فصل آن در آینده نزدیک دیده نمی‌شود..

در ادامه این بحران، بنا به اطلاعاتی که لوموند به دست آورده، پادشاهی سعودی به تازگی نامه‌ای به رئیس‌جمهور فرانسه فرستاده و اعلام کرده که اگر قطر به سامانه «اس-۴۰۰» تجهیز شود، آماده انجام «اقدمات ضروری و لازم برای نابودی این سیستم دفاعی، و از جمله انجام عملیات نظامی علیه قطر» است.

سفیر قطر در مسکو، فهد بن محمد عطیه، در ماه ژانویه تأیید کرده بود که کشورش در صدد دست‌یابی به این سامانه ضدموشکی کارا و پیچیده است. و بدین منظور، مذاکرات با کرملین  در مرحله پیشرفته‌ای قرار دارد.

در نامه‌ای که به الیزه فرستاده شده، ملک سلمان «نگرانی عمیق» خود را نسبت مذاکرات مسکو و دوحه در خصوص خرید سامانه ضد موشکی«اس‌ ـ۴۰۰» به رئیس‌جمهور فرانسه ابراز کرده است.

عربستان سعودی معتقد است این اقدام قطر، امنیت هوایی عربستان را تهدید کرده و باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد.

وزارت امور خارجه فرانسه درباره محتوای نامه ملک سلمان به مکرون اظهارنظری نکرده‌ است.

پیشتر در فرودین ماه، سایت سعودی «سبق» خبر داده بود که عربستان سعودی با ایجاد کانالی در مرزش با قطر، درصدد قطع پیوند‌ زمینی‌اش با این کشور و تبدیل آن به  یک جزیره است.

در منطقه، ترکیه در سپتامبر سال گذشته میلادی (شهریور امسال) با روسیه برای خرید سامانه دفاع موشکی «اس‌ ـ ۴۰۰» به توافق رسید.

دو سال پیش هم زمیر کابولوف، رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران به خرید سامانه‌های پدافند هوایی «اس ـ ۴۰۰» علاقه نشان داده است.

چین این سامانه دفاعی را از روسیه خریداری کرده‌ و هند نیز مذاکراتی برای خرید آن با روسیه داشته است.

سامانه‌های «اس ـ ۴۰۰» قادرند جنگنده‌ها را تا برد ۴۰۰ کیلومتری و موشک‌های تاکتیکی تا شعاع ۶۰ کیلومتری را هدف قرار دهند.


● مجموعه ویژه بحران قطر


بیشتر بخوانید:

طرح جدید عربستان سعودی: تبدیل قطر به یک جزیره

Share