Share

رزان النجار، یک دختر امدادگر ۲۰ ساله فلسطینی که بعد از گفت‌وگو با نیویورک تایمز به یک چهره رسانه‌ای در جهان بدل شد و غروب جمعه ۱ ژوئن، ۱۲ خرداد قبل از سفر  نخست‌وزیر اسرائیل به اروپا برای اعمال حداکثر سخت‌گیری نسبت به ایران، با گلوله تک‌تیراندازان اسرائیلی در نوار غره جان خود را از دست داد. پیکر این پرستار یکشنبه ۳ ژوئن/ ۱۴ خرداد در جمع هزار نفر از اهالی غزه تشییع شد. همزمان وزیر خارجه ایران از کشته شدن این پرستار فلسطینی به عنوان «ننگ روی ننگ» یاد کرده است.

پوستر تبلیغاتی حماس به مناسبت کشته شدن رزان النجار، پرستار جوان و کوشای فلسطینی

رزان النجار هفته گذشته در گفت‌وگو با نیویورک تایمز گفته بود او می‌خواهد نشان دهد که زنان در جامعه سنتی و مذهبی غزه می‌توانند نقش داشته باشند و سهم خود را ایفا کنند. یک هفته بعد این پرستار جوان با جان خود، سهمش را ادا کرد. او گفته بود: «امدادگری فقط یک کار مردانه نیست. زنان هم می‌توانند در این زمینه مشارکت کنند.»

جمعه گذشته، یک ساعت قبل از غروب، در جریان درگیری معترضان فلسطینی با تک‌تیراندازان اسرائیلی در نوار غزه، رزان النجار در صدد نجات جان یکی از مجروحان برآمد که به قتل رسید. شاهدانی که در محل حضور داشتند گفته‌اند که تک‌تیراندازان اسرائیلی به طرف او دو الی سه گلوله شلیک کرده‌اند. چند ساعت بعد رزان النجار درگذشت.

شبکه الجزیره گزارش داده که النجار با شلیک یک گلوله به سینه‌اش در دم جان سپرده. الجزیره ادعا می‌کند که تک‌تیراندازان اسرائیلی از گلوله‌ مهلکی موسوم به «گلوله پروانه‌ای» استفاده کرده‌اند. این نوع گلوله جراحات داخلی شدیدی ایجاد می‌کند و بافت‌ها، عروق خونی و استخوان‌ها را پودر می‌کند.

۱۴ مه همزمان با انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و چند روز پیش از خروج ایالات متحده از برجام، حماس به مناسبت «روز سرزمین» تظاهراتی را در مرز اسرائیل با غزه سازماندهی کرد. رزان النجار صد و نوزدهمین فلسطینی است که در درگیری‌ها غزه در مرز با اسرائیل جان خود را از دست داده است. سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای قتل «یک امدادگر فلسطینی» را به عنوان یک عمل قابل نکوهش محکوم کرده است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که شنبه ۲ ژوئن/ ۱۳ خرداد منتشر کرده، گفته است به غیرنظامیان فلسطینی بارها هشدار داده که به نوار مرزی نزدیک نشوند و از شرکت در تظاهرات و «عملیات تروریستی» خودداری کنند. ارتش اسرائیل در این بیانیه وعده داده که در آینده به پرونده قتل پرستار فلسطینی رسیدگی خواهد کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با انتشار پیامی در توئیتر نوشته است:

«در هفته‌ای که رژیم اسرائیل پیامی احمقانه برای ایرانی‌ها می‌فرستد و همزمان حامیان آمریکایی‌اش قطعنامه‌ای را در محکومیت استفاده این رژیم از نیروی مرگبار علیه تظاهرکنندگان غیرمسلح وتو می‌کنند، تک‌تیراندازان آن یک پرستار فلسطینی را که به زخمی‌ها کمک می‌کرد، به قتل می‌رسانند. این ننگ روی ننگ است.»

همزمان با این تحولات قرار است دوشنبه۴ ژوئن/ ۱۵ خرداد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به آلمان، فرانسه و بریتانیا سفر کند. پیام نتانیاهو برای سران تروئیکای اروپایی، «حداکثر سخت‌گیری» نسبت به ایران در مذاکرات مربوط به حفط توافق هسته‌ای‌ست. در همان حال با بالا گرفتن تنش‌ها بین ایران و اسرائیل بر سر حضور سپاه قدس در جنوب سوریه، دبیرکل سازمان پیمان نظامی آتلانتیک شمالی اعلام کرده که چنانچه بین اسرائیل و ایران جنگی در بگیرد، ناتو از اسرائیل حمایت نمی‌کند.

رازان النجار در سردخانه بیمارستان اروپایی‌ها در غزه

به گزارش نیویورک تایمز جمعه گذشته، ساعتی پیش از غروب، معترضان فلسطینی، با آتش زدن لاستیک‌ها و پرتاب سنگ سرگرم اعتراضات خود بودند. یک معترض فلسطینی در این گیر و دار نارنجکی آن طرف مرز پرتاب کرده و یک خودروی ارتش اسرائیل هم به آتش کشیده شده. در این میان یک مرد نسبتاً سالخورده فلسطینی در اثر اصابت گاز آشک‌آور به سرش مجروح شده بود که  رازان النجار برای کمک‌رسانی به او از راه رسید.

رزان النجار در شرق خان یونس زندگی می‌کرد. پدر او، ابراهیم نجار، ۴۴ ساله یک مغازه فروش قطعات یدکی موتورسیکلت داشت که در حمله نظامی اسرائیل به غزه در سال ۲۰۱۴ ویران شد. از آن زمان پدر خانواده بی‌کار است. رزان، یکی از شش فرزند این خانواده که موفق نشده بود در رشته پزشکی تحصیل کند، با گذراندن یک دوره دو ساله به عنوان امدادگر در بیمارستان ناصر در خان شیخون مشغول به کار شد.

هفته گذشته نیویورک تایمز با این پرستار جوان و کوشا در خان یونس مصاحبه کرده بود. بعد از این مصاحبه او به چهره انسانی تظاهرات فلسطینی‌ها تبدیل شد. رازان گفته بود:

«ما یک هدف داریم: زندگی را نجات دهیم. برای جهانیان هم پیامی داریم: بدون اسلحه می‌توان به همه چیز دست یافت.»

از لحظه‌ای که رزان گلوله می‌خورد تا وقتی که به بیمارستان منتقل می‌شود و حتی از جنازه او در سردخانه بیمارستان اروپایی‌ها در غزه تصاویر ویدیویی وجود دارد. در یکی از این ویدیوها، مادر او جلیقه ضد گلوله دخترش را مقابل دوربین می‌گیرد و می‌گوید:

«این سلاح دختر من بود. با این سلاح به جنگ صهیونیست‌ها می‌رفت.»

در یکی از پوسترهای تبلیغاتی که حماس منتشر کرده، رزان النجار کلید بزرگ بهشت را در دست دارد.

بیشتر بخوانید:

انزوای آمریکا در دو رأی‌گیری شورای امنیت بر سر فلسطین

 

Share