Share

۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سنگاپور با یکدیگر دیدار و گفت وگو می‌کنند. ظاهراً برخی از فرماندهان ارشد ارتش کره شمالی از تحولات اخیر در شبه‌جزیره کره خشنود نیستند. خبرگزاری کره جنوبی گزارش داده که سه مقام بلندپایه ارتش کره شمالی برکنار شده‌اند. پیونگ‌یانگ درباره این تغییرات بزرگ در رده فرماندهی ارتش سکوت کرده است.

دیپلمات‌های آمریکایی از برکناری سه مقام‌بلندپایه در ارتش کره شمالی خبر داده‌اند. خبرگزاری یون‌هاپ هم این خبر را تأیید کرده اما پیونگ‌یانگ سکوت کرده است.

بر اساس این گزارش‌ها، پک سونگ سیک (وزیر دفاع کره شمالی)، ری میونگ سو (فرمانده ستاد نیروهای مشترک) و همچنین کیم جونگ گاک (فرمانده دفتر سیاسی ارتش) از کار برکنار شده‌اند.

وزارت دفاع کره شمالی مسئول امور لجستیک و پرسنل نیروهای مسلح کره شمالی‌ست. ستاد مشترک ارتش این کشور بر عملیات جنگی نظارت می‌کند. دفتر سیاسی ارتش کره شمالی نیز، رهبری سیاسی نیروهای مسلح را به عهده دارد.

دیپلمات‌های آمریکایی حدس می‌زنند که برکناری فرماندهان بلندپایه ارتش کره شمالی به دلیل اختلاف نظر آ‌ن‌ها با کیم جونگ اون بر سر خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره است. ایالات متحده آمریکا وعده داده که در ازای نابودی تسلیحات هسته‌ای کره شمالی، قدم به قدم تحریم‌های اقتصادی علیه پیونگ‌یانگ را لغو کند و زمینه‌های سرمایه‌گذاری خارجی در کره شمالی را فراهم آورد. کیم جونگ اون در نظر دارد برای جلوگیری از فساد اقتصادی، اجرای بخشی از پروژه‌های اقتصادی و عمرانی را به ارتش بسپرد.

خبرگزاری یون‌هاپ می‌گوید یکی دیگر از دلایل جابجایی فرماندهی ارتش کره شمالی این است که کیم جونگ اون قصد دارد نسل جوان‌تری از فرماندهان نظامی را به کار گیرد.

جمعه گذشته  کیم یونگ چول، ژنرال چهار ستاره و دست راست رهبر کره شمالی بعد از دیدار و گفت‌وگو با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، از نیویورک به واشنگتن رفت و با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم دیدار و گفت‌وگو کرد. چول نامه‌ رهبر کره شمالی را به دست ترامپ رساند. ترامپ گفته بود رهبر کره شمالی «نامه بسیار زیبایی» نوشته اما او هنوز آن را نخوانده است.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که ترامپ و کیم سرانجام در سنگاپور مذاکرات خلع سلاح را آغاز می‌کنند. متیس اما گفته است «راه بسیار ناهموار» بوده است. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هفته گذشته در سفرش به پیونگ یانگ و در دیدار با کیم جونگ اون هشدار داده بود که رهبر کره شمالی برجام را از نظر دور ندارد.

بیشتر بخوانید:

رهبر کره شمالی: به خلع سلاح هسته‌ای پایبندیم

 

Share