Share

همزمان با برگزاری نخستین نشست شورای حکام، بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تور اروپایی خود برای گفت‌وگو با تروئیکای اروپایی درباره برجام و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی را آغاز کرده است. نخستین مقصد نتانیاهو در این سفر برلین  بود. نخست‌وزیر اسرائیل در نشست خبری مشترک خود با صدراعظم آلمان هشدار داد که چنانچه دست ایران از خاورمیانه کوتاه نشود، یک بحران پناهجویی دیگر در انتطار آلمان خواهد بود.

دوشنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که برای متقاعد کردن آلمان، فرانسه و بریتانیا برای خروج از برجام تور اروپایی خود را آغاز کرده است، در نشست خبری مشترک‌ با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت منافع اقتصادی ایران از برجام، صرف درگیری‌ها در خاورمیانه می‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل جمهوری اسرائیل را متهم کرد که قصد دارد شبه‌نظامیان شیعه در خاورمیانه را برای سرکوب اهل تسنن به کار گیرد:

«یک جنگ مذهبی در راه است و پیامد آن هم بحران پناهجویی‌ است. شما به خوبی می‌دانید که مقصد پناهجویان کدام کشور است.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی را «نگران‌کننده» خواند، به ویژه برای امنیت اسرائیل. اما در همان حال از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان فرصتی برای محدود کردن توان هسته‌ای جمهوری اسلامی و نفوذ منطقه‌ای ایران نام برد:

«ما از حق اسرائیل برای برخوردای از امنیت دفاع می‌کنیم و این نکته را هم بارها با ایران در میان گذاشته‌ایم. ما و اسرائیل هدف مشترکی داریم و آن هم این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دسترسی نیابد. اختلاف ما اما بر سر راهی‌ست که به این هدف می‌رسد.»

روزنامه تایمز گزارش داده که همزمان با برگزاری نشست حکام و سفر نتانیاهو به برلین، دولت اسرائیل اسنادی را که از برنامه هسته‌ای ایران قبل از برجام در اختیار دارد و گفته می‌شود که از طریق جمهوری آذربایجان به طور محرمانه از ایران خارج شده، در اختیار کشورهای اروپایی قرار داده با این امید که نتانیاهو موفق شود آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا را برای خروج از برجام متقاعد کند. آنگلا مرکل از این اسناد به عنوان سندهای قابل تأمل یاد کرده است.

بیشتر بخوانید:

تور اروپایی نتانیاهو علیه برجام

Share