Share

بیست و نهمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران از ۸ تا ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸ میلادی (۱۳۹۷ خورشیدی) در شهر استکهلم برگزار می‌شود و موضوع آن «متحدان جنبش زنان ایران در منطقه و جهان» است. 

در کنفرانس امسال بنیاد پژوهش‌های زنان به درهم‌تنیدگیِ نابرابری‌های جنسی و جنسیتی با سایر بی‌عدالتی‌های طبقاتی، مذهبی، قومی و نژادی، و نیز وجوه اشتراک میان مطالبات، آرمان‌ها و اهداف جنبش‌های فمینیستی با آرمان‌ها و درخواست‌های سایر جنبش‌های عدالت‌خواهانه و ضرورت یافتن راهکارهایی برای همکاری‌های مشترک پرداخته می‌شود.

آنا سوندستروم، مدیرکل مرکز بین‌المللی اولاف پالمه در روز نخست این کنفرانس سخنرانی خواهد کرد.

سخنرانانی از ایران و سایر کشورها در کنفرانس این دوره شرکت خواهند کرد و میزگردهایی بر اساس موضوع کنفرانس امسال تدارک دیده شده است. شعرخوانی، نمایشگاه‌‌های هنری و برگزاری کنسرت بخش‌های دیگر کنفرانس امسال بنیاد پژوهش‌های زنان خواهد بود.

میزگرد بازنگری برداشت رایج از برابری جنسیتی در سوئد؛ در عرصه ملی و فراملی با حضور سخنرانانی از میان فمینیست‌ها و روزنامه‌نگاران سوئدی، تحلیل واکنش فعالان حقوق زنان نسبت به مبارزه با حجاب اجباری: از آزادی‌های یواشکی تا دختران خیابان انقلاب، ارتباط جنبش زنان با دیگر جنبش‌های اجتماعی و عدالت خواه و همراهان استراتژیک جنبش زنان ایران در امارات، بحرین، اردن و ترکیه در مبارزه با خشونت خانگی و جایگاه حرکت‌های «مادران دادخواه» در جنبش زنان از جمله سخنرانی‌های کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان خواهد بود.

کنسرت افشین خائف و فیروزه میراعلمی، کنسرت گروه تلفیقی پریزاد به سرپرستی پری عیسی‌زاده، اجرای موسیقی از سُهیر شُقَیر (خواننده/ سوریه)، ارغوان (خواننده/ سوئد)، کنسرت Violet Green (جاز و بلوز/ سوئد) و مهسا پوررمضان (رقص سماع/ سوئد) از برنامه‌های هنری این کنفرانس خواهد بود.

مطابق روال هر سال، زن برگزیده سال هم از سوی بنیاد پژوهش‌های زنان معرفی خواهد شد.

Share