Share

هند چهارمین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان می‌گوید مخالف تحریم صادرات نفت ایران است.

 

به گزارش رویترز، پراناب موخرجی، وزیر دارایی هند روز یکشنبه ۲۹ ژانویه (۹ بهمن ۱۳۹۰) در جریان سفر به شیکاگو گفت: "برای هند امکان‌پذیر نیست که تصمیمی فوری برای کاهش واردات نفت از ایران بگیرد، زیرا ایران یکی از کشورهای مهمی است که نیازهای اقتصاد در حال رشد هند را تأمین می‌کند."

هند ۱۲ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری می‌کند.

آمریکا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ تحریم‌های جدیدی را علیه شرکت‌ها و موسساتی که با بانک مرکزی ایران مناسبات مالی داشته باشند، برقرار کرد. بر اساس این تحریم‌ها، شرکت‌ها و موسساتی که با بانک مرکزی ایران مناسبات مالی داشته باشند، مجاز به فعالیت در آمریکا نخواهند بود.

وزیر دارایی هند: برای هند امکان‌پذیر نیست که تصمیمی فوری برای کاهش واردات نفت از ایران بگیرد، زیرا ایران یکی از کشورهای مهمی است که نیازهای اقتصاد در حال رشد هند را تأمین می‌کند

اتحادیه اروپا نیز ۲۳ ژانویه ۲۰۱۲ اعلام کرد از ژوئیه ۲۰۱۲ (۱۱ تیر ۱۳۹۱) به وارادت نفت از ایران پایان می‌دهد.

این تحریم‌ها در واکنش به برنامه اتمی ایران که به گفته قدرت‌های غربی، ابعاد نظامی دارد؛ برقرار شده است اما ایران ماهیت برنامه اتمی‌اش را صلح‌آمیز معرفی می‌کند.

کاترین اشتون، مسئول سایت خارجی اتحادیه اروپا، هدف تحریم‎های جدید علیه ایران را برگرداندن این کشور بر سر میز مذاکرات اتمی عنوان کرده است.

ایران در واکنش به تحریم صادرات نفتش از سوی اتحادیه اروپا گفته است: "آمادگی قطع صادرات نفت به اروپا را دارد و تحریم نفت از سوی کشورهای اروپایی، ایران را متضرر نمی‌کند."

احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است: "نفت ایران بدون مشتری نخواهد ماند و کشورهای مختلف از جمله اروپایی‌ها مجبور هستند به سمت ایران حرکت کنند."

بیشترین فروش نفت ایران در آسیا است و کشورهای اروپایی و آمریکا در تلاش هستند تا کشورهای آسیایی را قانع سازند واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند.

ایران در حال حاضر حدود ۲۰ درصد نفت خود را به کشورهای اروپایی می فروشد.

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صدد تصویب طرحی برای قطع فروش نفت ایران به اروپا در زمستان سال جاری هستند.

 

Share