Share

چهار روز قبل از دیدار دونالد ترامپ با کیم جونگ‌اون در سنگاپور و هم‌زمان با آغاز اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان (جی ۷) در کانادا، رئیس جمهور آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن شامگاه گذشته در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند. رئیس جمهور آمریکا بخشی از سخنانش را به توافق هسته‌ای با ایران اختصاص داد. ترامپ گفت با خروج آمریکا از برجام، رفتار ایران در منطقه تغییر کرده است. پیامی برای جی ۷ در کانادا.

پنجشنبه ۷ ژوئن/ ۱۷ خرداد، باغ کاخ سفید در واشنگتن: نشست خبری مشترک دونالد ترامپ رئیس جمهر آمریکا و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن

مهم‌ترین موضوع نشست خبری مشترک دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن دیدار رهبران ایالات متحده آمریکا و کره شمالی در سنگاپور بود. ژاپن انتظار دارد که در این دیدار موضوع شهروندان ژاپنی که در سال‌های دور توسط کره شمالی ربوده شدند و همچنین موشک‌های بالستیک کره شمالی که خطری برای ژاپن محسوب می‌شود در میان گذاشته شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انتطار دارد که شرکت‌های ژاپنی در آمریکا سرمایه‌گذاری بیشتری کنند و توازنی در تجارت بین دو کشور برقرار شود. دونالد ترامپ در نشست خبری ۷ ژوئن/ ۱۷ خرداد در واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران هم اشاره‌ای کرد. بحث بر سر احتمال خروج او از مذاکرات با کیم جونگ اون بود. رئیس جمهور آمریکا در این بخش از سخنانش به برجام اشاره کرد:

«فقط همین را می‌توانم بگویم که به طور کامل آماده‌ام (که از مذاکرات) خارج شوم. پیش از این یک‌بار این کار را انجام داده‌ام. می‌بایست قادر بود که از ( مذاکرات) خارج شد. اگر نتوانی مذاکره را به هم بزنی …»

رئیس جمهور آمریکا در این قسمت از سخنانش به برجام گریز زد و گفت:

«ما از توافق وحشتناک با ایران که به امضا رسیده بود خارج شدیم. بعد نگاه کن که چه اتفاقی افتاد.  با احترام زیاد به انسان‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند، باید بگویم رفتار ایران [در منطقه] کاملاً تفاوت کرده. نگاهشان را از دریای مدیترانه برداشته‌اند. دیگر چندان به اتفاقاتی که در سوریه و در جاهای دیگر می‌افتد، به اتفاقاتی که در یمن می‌افتد و در بسیاری جاهای دیگر، توجه نمی‌کنند. در سه ماه گذشته کشور کاملاً متفاوتی شده‌اند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در این بخش از سخنانش گفت بحث درباره اتم در نظر او در اولویت اول قرار دارد. چه در بحران کره شمالی و چه در بحران ایران:

«ایران کشور متفاوتی شده در مقایسه با چند ماه گذشته. امیدوارم زمانی به ما مراجعه کنند، بعد می‌نشینیم و با هم به توافقی می‌رسیم که برای ما خوب است و برای آن‌ها خوب است و برای همه خوب است. و برای ایران هم عالی‌ست. من می‌خواهم توافق [آتی] برای ایران عالی باشد.»

سران هفت کشور صنعتی جهان (جی ۷) جمعه ۸ ژوئن/ ۱۸ خرداد در اجلاسی که در شارلووای کانادا برگزار می‌شود، دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. یکی از مهم‌ترین موضوعات اجلاس جی ۷ در کانادا توافق هسته‌ای با ایران است. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و جاستین تورودو، نخست‌وزیر کانادا در نشست خبری مشترک پنجشنبه ۷ ژوئن خود در کانادا ضمن حمایت از برجام اعلام کرده‌اند که نگرانی خود را با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در میان می‌گذارند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم در حاشیه برگزاری این اجلاس، با سران سایر کشورها درباره برجام گفت‌وگو می‌کند. محمد جواد ظریف روز گذشته در نامه‌ای به وزیران خارجه کشورهای جهان، دولت ایالات متحده آمریکا را به نقض قطع‌نامه شورای امنیت، ضدیت با حقوق بین‌الملل، سرکشی و مداخله مستقیم در امور داخلی جمهوری اسلامی متهم کرده و از کشورهای عضو برجام خواسته است زیانی را که ایران از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای متحمل می‌شود جبران کنند.

بیشتر بخوانید:

ظریف به وزیران خارجه کشورهای جهان: اعضای برجام خسارت ایران را جبران کنند

 

 

Share