Share

شورای هماهنگی راه سبز امید از مردم دعوت کرد که در روز ۲۵ بهمن ماه در تهران و شهرستان‌ها راهپیمایی سکوت برگزار کنند.

به گزارش تارنمای کلمه، در آستانه سالگرد اعتراض‌های خیابانی در ۲۵ بهمن سال ۸۹ که منجر به زندان خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو کاندیدای معترض به نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران شد، بامداد امروز "شورای هماهنگی راه سبز امید" با انتشار بیانیه‌ای از تمامی همراهان و حامیان جنبش سبز دعوت کرد که از ساعت چهار تا هفت بعد از ظهر روز ۲۵ بهمن ماه ۹۰ در شهر تهران در پیاده‌روهای خیابان‌های انقلاب و آزادی، حدفاصل میدان فردوسی و تقاطع نواب، و در شهرستان‌ها نیز در خیابان اصلی هر شهر، بنابر تصمیم فعالان محلی، اقدام به پیاده‌روی سکوت کنند.

این تشکل نزدیک به رهبران جنبش موسوم به سبز در بیانیه خود تأکید کرده است که مردم با حفظ هوشیاری و نیز التزام به خط مشی جنبش در پایبندی به اصل عدم توسل به خشونت، از هرگونه سوء استفاده احتمالی جلوگیری کنند.

شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه خود تأکید کرده است که مردم با حفظ هوشیاری و نیز التزام به خط مشی جنبش در پایبندی به اصل عدم توسل به خشونت، از هرگونه سوء استفاده احتمالی جلوگیری کنند

شورای هماهنگی راه سبز امید در بخشی از بیانیه خود خطاب به مردم ایران آورده است: "ایران و ایرانیان در چالش با یکی از سخت‌ترین دوره‌های تاریخ خود به‌سر می‌برند. بی‌کفایتی دولتمردان، منافع و سرمایه‌های ملی را بر باد داده و می‌دهد. با این‌که درآمد نفتی ایران طی سالیان اخیر بالغ بر ۶۰۰ میلیارد دلار (بیش از درآمد همه‌ دولت‌های پس از انقلاب) بوده و مدعیان عدالت با شعار آوردن پول نفت بر سر سفره‌های مردم و رفع فقر و فساد و تبعیض بر سرکار آمدند نتایج عملکردشان جز کاهش نرخ‌های رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری به پائین‌ترین سطح، و افزایش نرخ‌های بیکاری و تورم به بالاترین رقم در در دو دهه اخیر نبوده، و به شکلی تأسف‌بار بر دامنه‌ فقر و فساد و تبعیض در کشور افزوده شده است."

در ادامه این بیانیه با اشاره به نامه ۳۹ زندانی سیاسی مبنی بر تحریم انتخابات از سوی مردم که هفته گذشته در رسانه‌ها منتشر شد، آمده است: "اکنون که ۳۹ زندانی سیاسی و آزاده‌ دربند در بیانیه‌ای خواستار پی‌گیری اعتراض‌‌ها و خواست‌های حقوق بشرطلبانه و دموکراسی‌خواهانه‌ مردم ایران، با اولویت نهادن به آزادی رهبران جنبش سبز شده‌اند این حق انسانی و قانونی و شرعی ایرانیان است که به وضع کنونی زندگی خود و نیز شرایط کشور خویش اعتراض کنند."

بیانیه افزوده است که مردم حق دارند به "حاکمیت دروغ و سرکوب، شرایط سخت زندگی، گرانی روزافزون نیازهای اولیه‌ و تنگناهای معیشتی، سلطه‌ ناکارآمدی در اداره‌ کشور، گسترش ناامنی، فروپاشی ارزش‌های اخلاقی، شرایطی که باعث فروپاشی بسیاری از کانون‌های گرم خانواده‌ها شده، گسترش روزافزون اعتیاد و بزهکاری در جامعه، توسعه‌ ساعت به ساعت فقر، قرار گرفتن در شرایط ذلت‌بار بین‌المللی که نتیجه سیاست‌های ماجراجویانه و غیرواقع بینانه دولت در طی سال‌های اخیر است، مدیریت پادگانی در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی، اعمال سیاست‌های تبعیض‌آلود در برخورد با زنان، اقوام و صاحبان عقاید و باورمندان به آیین‌های گوناگون و نیز دگراندیشان، حبس غیرقانونی رهبران جنبش سبز و دیگر زندانیان حوادث پس از انتخابات، که همگی برخلاف قانون اساسی است"، اعتراض کنند.

۲۵ بهمن‌ماه سال گذشته، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو تن از رهبران مخالف دولت ایران، فراخوان مشترکی به پشتیبانی از قیام مردم مصر و تونس منتشر کردند و از مردم خواستند به همین خاطر در یک راهپیمایی شرکت کنند.

برگزاری این راهپیمایی اعتراضی در تهران و برخی شهرستان‌های کشور، منجر به کشته شدن چند تن از معترضان و بازداشت گسترده مردم و فعالان سیاسی شد.

در این روز ابتدا مأموران امنیتی با ایجاد دیواری آهنی بر معبر ورودی خانه میرحسین موسوی واقع در خیابان پاستور در روز ۲۵ بهمن از شرکت آن‌ها در تظاهرات جلوگیری کردند.

از روز ۲۷ بهمن‌ماه نیز پس از درخواست ۲۳۳ نماینده مجلس برای اعدام موسوی و کروبی، زندان خانگی میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد کامل شد.

با قطع آخرین ارتباطات محدود موسوی و رهنورد، از جمله تلفن، اینترنت و ارتباط با دخترانشان، دیگر هیچ اطلاعی از وضعیت و سلامتشان در دست نبود. حتا محافظان موسوی از محافظت وی عزل شده و نیروهای امنیتی جای آن‌ها را گرفتند.

هم‌زمان نیروهای لباس شخصی به خانه مهدی کروبی نیز حمله کرده و با بستن کوچه، شکستن شیشه‌های خانه و پرتاب نارنجک اقدام به تخریب خانه وی کردند.

مهدی کروبی پس از این حملات از محافظانش خواست خانه را ترک کنند و خطاب به آن‌ها گفت: "باید با حکم قضایی و دادگاهی عادل وارد شوند و یا جنازه مرا از این خانه بیرون ببرند، و تا آخرین لحظه و قطره خون خواهم ایستاد."

اینک در آستانه سالگرد تظاهرات ۲۵ بهمن و زندان خانگی موسوی و کروبی، تشکیلات "شورای هماهنگی راه سبز امید" نزدیک به این دو، بار دیگر از مردم ایران خواسته است تا در روز ۲۵ بهمن ۹۰ به خیابان‌ها آمده و به راهپیمایی اعتراض‌آمیز اقدام کنند.

 

Share