Share

انباری که تعرفه‌های انتخابات پارلمانی عراق برای بازشماری آرا در آن محل نگهداری می‌شد در حریقی که یکشنبه ۱۱ ژوئن/ ۲۱ خرداد اتفاق افتاد در آتش سوخت. سخنگوی پارلمان عراق خواهان برگزاری مجدد انتخابات در این کشور شده است.

یکشنبه ۱۱ ژوئن/ ۲۱ خرداد، بغداد: انبار وزارت کشور بغداد و محل نگهداری تعرفه‌های انتخاباتی در آتش می‌سوزد

شامگاه گذشته تلویزیون سراسری عراق از وقوع آتش‌سوزی در یکی از چهار انباری که دستگاه‌های الکترونیکی اخد رأی و تعرفه‌های انتخاباتی در انتخابات پارلمانی عراق در آن نگهداری می‌شد خبر داد. مسئولان عراقی ابتدا اعلام کرده بودند که معلوم نیست در این حریق تعرفه‌های انتخاباتی آسیب دیده باشند، اما اکنون سلیمان الجبوری، سخنگوی پارلمان عراق می‌گوید انتخابات می‌بایست مجدداً برگزار شود.

حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق شامگاه گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواهان برخورد قاطع با عوامل این حادثه شد.

هنوز علت وقوع آتش‌سوزی معلوم نیست. انباری که تعرفه‌های انتخاباتی در آنجا نگهداری می‌شد به وزارت بازرگانی عراق تعلق دارد و در بغداد واقع شده. به گفته سخنگوی وزارت کشور عراق این انبار یکی از چهار انباری بود که در آن‌ها تعرفه‌های انتخاباتی و دستگاه‌های الکترونیکی اخذ رأی نگهداری می‌شد. وزارت کشور عراق اعلام کرده که بیشتر تعرفه‌های انتخاباتی در این محل انبار شده بود.

شامگاه چهارشنبه ۶ ژوئن/ ۱۶ خرداد دست‌کم ۱۸ نفر در اثر وقوع انفجار در شهرک صدر بغداد جان خود را از دست دادند و بیش از ۹۰ نفر هم مجروح شدند. این حادثه چند ساعت بعد از تصمیم پارلمان عراق برای بازشماری دستی آرای انتخابات پارلمانی در این کشور روی داد. در انتخابات پارلمانی عراق ائتلاف سائرون به ریاست مقتدی صدر با کسب ۵۴ کرسی پیروز شده بود. کانون قدرت مقتدی صدر در شهرک صدر، محل انفجار بود. مقتدی صدر روز گذشته خواهان خلع سلاح شبه‌نظامیان در سراسر عراق شده بود.

پارلمان عراق چهارشنبه ۶ ژوئن/ ۱۶ خرداد در جلسه فوق‌العاده‌ای تصمیم گرفت که کمیسیون عالی و مستقل انتخابات را تعلیق کند و تمام آرای انتخابات پارلمانی در این کشور به شکل دستی بازشماری شود. ۹ قاضی هم بر بازشماری تعرفه‌ها نظارت دارند. روز گذشته هیأت متشکل از ۹ قاضی برای نظارت بر بازشماری دستی ۱۱ میلیون تعرفه انتخاباتی تشکیل شده بود که یکی از چهار انباری که تعرفه‌ها در آن قرار داشت در مرکز رصافه بغداد طعمه حریق شد.

ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر و با حضور نیروهای سکولار ۵۴ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را به دست آورده است. پیش از آنکه حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق موضوع بازشماری دستی تعرفه‌ها را مطرح کند و پارلمان کمیسیون عالی و مستقل انتخابات را تعلق کند، ۱۰۲۱ صندوق اخذ رأی از سراسر کشور باطل اعلام شده بودند. کمیسیون عالی انتخابات دلیل ابطال صندوق‌های رأی را اعلام نکرده بود. این امر احتمال تقلبات انتخاباتی را افزایش داد و به شایعاتی دامن زد.

سازمان ملل از احتمال تقلب در انتخابات پارلمانی عراق اظهار نگرانی کرده و خواهان بررسی سریع این موضوع شده است. نرخ مشارکت در انتخابات پارلمانی عراق فقط ۴۵ درصد بود.

دوران نخست‌وزیری حیدر عبادی تا سه هفته آینده به پایان می‌رسد. احتمال آنکه تا این تاریخ دولت تازه‌ای تشکیل شود، بسیار کم است.

بیشتر بخوانید:

حمایت مقتدی صدر از خلع سلاح سرتاسری در عراق

Share