Share

همزمان با آغاز نام‌نویسی دانش‌آموزان برای سال تحصیلی بعد، شهریه مدارس غیرانتفاعی افزایش یافته است. شهریه مهدکودک‌ها هم گران خواهد شد.

فضای یک مهدکودک در تهران

آموزش و پرورش با افزایش ۱۳,۵ درصدی شهریه مدارس غیرانتفاعی موافقت کرده است. با این حال رسانه‌های خبری ایران افزایش شهریه‌ها را بیشتر از مبلغ مصوب گزارش می‌کنند.

مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش حداکثر شهریه مدارس غیرانتفاعی برای مقاطع تحصیلی مختلف را به ترتیب ۷ میلیون، ۸ میلیون و ۱۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

علی اکبر مختاری رئیس سازمان تعزیرات حکومتی کرج ۱۵ خرداد گفت که برخی از مدارس از نرخ مصوب تبعیت نمی‌کنند. به گفته او این سازمان گزارش‌هایی مبنی بر دریافت شهریه بیشتر از نرخ مصوب توسط مدارس دریافت کرده و به همین دلیل شعبه سیار نظارت بر مدارس غیرانتفاعی راه‌اندازی کرده است.

والدین دانش‌آموزانی که قصد نام‌نویسی در مدارس غیرانتفاعی دارند هم گفته‌اند که مدارس به بهانه کلاس‌های فوق‌برنامه و برنامه‌های ویژه خارج از ساعت تدریس شهریه بیشتر از ۱۱ میلیون تومان طلب می‌کنند.

چندی پیش مادر یک دانش‌آموز در تماس با شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی گفت که در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ برای مقطع ابتدایی ۲۵ میلیون تومان شهریه پرداخت کرده است.

در همین رابطه برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از طلب شهریه ۲۰ میلیون تومانی توسط مدارس غیرانتفاعی تهران خبر دادند.

رئیس سازمان مدارس غیرانتفاعی گفته است که مازاد شهریه دریافتی توسط مدارس به دانش‌آموزان بازگردانده خواهد شد.

افزایش شهریه مهدکودک‌ها

احمدرضا محمدیان رئیس انجمن صنفی مهدکودک‌های تهران هم گفته است: شهریه مهدکودک‌ها باید حداقل ۱۵ درصد افزایش یابد. خبرگزاری دولت جمهوری اسلامی، ایرنا، چندی پیش گزارش کرد: نزدیک به یک سوم درآمد خانوارها برای شهریه مهدکودک هزینه می‌شود.

یکی از ساکنان تهران که نامش در این گزارش فاش نشده، گفته است: ماهیانه ۶۵۰ هزار تومان به عنوان شهریه به مهدکودک پرداخت می‌کند.

سازمان بهزیستی ایران شهریه سال گذشته مهدکودک‌ها را بر اساس محل استقرار و کیفیت خدماتی که ارائه می‌کنند، حداقل ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر ۵۶۰ هزار تومان  اعلام کرد.

مالکان مهدکودک‌ها اما پیش از شروع سال جدید خواستار افزایش نرخ شهریه شدند. محمدیان گفته است: انتظار مدیران مهدکودک‌ها این است که افزایش نرخ شهریه‌ها زودتر تصویب شد.

احمد خاکی معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی تهران اما هرگونه افزایش نرخ شهریه را «خلاف قانون» دانسته و مهدکودک‌هایی که شهریه بیشتر از نرخ مصوب دریافت کنند را به «برخورد قانونی» تهدید کرده است.

با این حال او نیز گفته است: نرخ شهریه برای سال جاری تا پایان خرداد تصویب و ابلاغ خواهد شد.

به گفته خاکی نرخ شهریه امسال نیز بر اساس مناطق جغرافیایی تهران و شهر‌های دیگر پس از رایزنی با مدیران مهد‌کودک‌ها و سازمان تعزیرات حکومتی مشخص و ابلاغ خواهد شد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی تهران تائید کرده است که نرخ شهریه مهدکودک‌ها در سالجاری حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد گران‌تر خواهد شد.


بیشتر بخوانید:

«خصوصی‌سازی آموزش هزینه خانوارها را افزایش می‌دهد»

Share