Share

میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی طی یک‌سال گذشته در شهر تهران چقدر افزایش یافته است؟ جدول زیر به ما نشان می‌دهد که طی اردیبهشت ۹۶ تا اردیبهشت ۹۷ از ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده است.

قدرت خرید مسکن خانوارها طی یک‌سال یک‌چهارم کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در این دوره زمانی قدرت خرید مسکن در شهر تهران حداقل ۲۵ درصد کاهش یافته است. در همین دوره زمانی هزینه دریافت تسهیلات خرید مسکن نیز رشد داشته است.

دولت جمهوری اسلامی ایران از دو سال قبل به منظور آنچه که «خروج از رکود اقتصادی» اعلام شد، سقف و تعداد تسهیلات خرید مسکن را افزایش داد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تسهیلات خرید مسکن در بهترین حالت کمتر از ۴۰ درصد قیمت واقعی مسکن را پوشش می‌دهد. علاوه بر این قسط بازپرداخت وام بیشتر از حداقل دستمزد و میانگین درآمد دهک‌های اول تا چهارم است.

بانک مسکن جمهوری اسلامی به صورت رسمی اعلام کرده که هدف وام خرید مسکن «طبقات متوسط رو به بالا» هستند.

محله قیمت میلیون تومان۹۶ قیمت میلیون تومان ۹۷
گلابدره ۳۲۵ ۵۹۵
آلستوم ۲۷۰ ۴۷۵
تهرانپارس ۱۸۰ ۲۴۲
آپادانا ۳۷۰ ۴۲۵
نظام‌آباد ۱۵۰ ۱۴۵
نارمک ۲۲۲ ۳۱۲
بریانک ۱۹۲ ۲۶۰
هاشمی ۱۹۵ ۲۳۰
آبشار دمار ۱۴۱ ۲۹۵
قاسم‌آباد ۱۸۸ ۲۷۶
آهنگ ۳۳۶ ۳۰۵
افسریه ۱۸۰ ۲۳۵

بازهم مسکن گران خواهد شد

نه تنها سیاست دولت برای خروج از رکود کارساز نشد که خروج شرکت‌های بین‌المللی از ایران به دلیل ترس از جریمه مالی ناشی از نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران، سایه رکود اقتصادی را سنگین‌تر از گذشته کرده است.

در چنین وضعیتی سپرده‌های خارج شده از بانک‌ها به دلیل کاهش نرخ سود بانکی و همچنین افزایش نرخ برابری دلار «سوداگران» بار دیگر بازار مسکن را نشانه گرفته‌اند.

از همین رو نیز رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفته است: قیمت‌ها بازهم افزایش می‌یابد.

روزنامه قانون نیز گزارش کرده که قیمت مسکن در برخی مناطق تهران تا ۵۳ درصد گران‌تر شده است.

همزمان با افزایش قیمت مسکن، نرخ اجاره‌بهاء هم افزایش چشمگیری داشته است. پس از کاهش ارزش ریال مالکان از دریافت سپرده یا همان پول پیش امتناع می‌ورزند و اجاره بیشتری طلب می‌کنند.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی از افزایش ۴۰ تا ۶۰ درصدی نرخ اجاره‌بها در برخی مناطق تهران و شهرهای دیگر خبر داده‌اند. بانک مرکزی میانگین افزایش نرخ اجاره‌بهاء در فروردین امسال به نسبت یک‌سال قبل را ۱۹ درصد اعلام کرده است.


بیشتر بخوانید:

افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن: بالاترین نرخ رشد در شش سال گذشته

Share