Share

مذاکرات سه روزه ایران با مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عصر سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ پایان یافت.

 

یک مقام "آگاه" که نامش فاش نشده به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت فضای حاکم بر این گفت‌وگوها "مثبت و سازنده" بوده است.

علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران نیز گفته بود به این‌گفت‌وگوها "خوشبین" است. با این حال اعضای هیأت آژانس هنوز درباره این مذاکرات اظهارنظری نکرده‌اند.

به گفته منبع خبرگزاری ایرنا "هیأت کارشناسان آژانس از هیچ یک از سایت‌های هسته‌ای کشور بازدید یا بازرسی نکردند و هیأت مذکور صرفاً یک هیأت کارشناسی بود که برای انجام گفت‌و‌گوهای معمول با طرف ایرانی به تهران سفر کرده است."

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس هدف از این سفر را "خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان در فرافکنی و ایجاد جو سیاسی و اتهامات بی‌اساس و اثبات سیاست شفاف و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران" اعلام کرده بود.

هیأت اعزامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از هیچ یک از سایت‌های هسته‌ای ایران بازدید یا بازرسی نکردند

مقام‌های آژانس یکشنبه ۹ بهمن وارد تهران شده بودند. پیشتر اعلام شده بود این هیأت شماری از تأسیسات هسته‌ای را مورد بازدید قرار می‌دهد.

در همین حال خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نیز خبر داده است دو طرف درباره ادامه این مذاکرات در آینده و زمان مذاکرات بعدی توافق کردند ولی هنوز زمان و مکان این مذاکرات اعلام نشده است.

هرمان ناکارتس، سرپرست هیأت شش نفره مقام‌های آژانس پیش از سفر به تهران گفته بود با مقام‌های ایران بر سر فعالیت‌های احتمالی "نظامی" این کشور در برنامه هسته‌ای مذاکره خواهند کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان سال جاری خورشیدی در گزارشی نسبت به وجود "ابعاد نظامی"‌در برنامه اتمی ایران ابراز نگرانی کرد.

با این حال ایران می‌گوید در برنامه اتمی، اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

با انتشار این گزارش، فشارها و تحریم‌ها علیه ایران افزایش بی‌سابقه‌ای یافت.

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه سوم بهمن ماه (۲۳ ژانویه) در نشست خود در بروکسل تصمیم گرفتند واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند. این کشورها قرار است تا یکم ژوئیه سال ۲۰۱۲ واردات نفت خود از ایران را به‌طور کامل متوقف کنند.

افزون بر تحریم نفتی و اعمال تحریم‌های مالی علیه بانک مرکزی ایران ممنوعیت صادرات تجهیزات مهم برای صنعت نفت و انتقال فن‌آوری‌های مربوط به ایران نیز برقرار شده است.

مقام‌های ایران این تصمیم جدید اتحادیه اروپا را بی‌تأثیر دانسته و گفته‌اند بازارهای بسیاری برای جایگزینی فروش نفت ایران وجود دارد.

آمریکا که پیش از اتحادیه اروپا ایران را مورد تحریم‌های متعدد، از جمله تحریم بانک مرکزی و بانک تجارت قرار داده بود از تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران استقبال کرد.

آمریکا همچنین در حال رایزنی با کشورهای مختلف برای کاهش واردات نفت خود از ایران است.

*عکس: هرمان ناکارتس، سرپرست هیأت اعزامی آژانس به ایران

Share