Share

ارتش ترکیه اعلام کرد که در پی روشن شدن نقشه راه درباره سرنوشت شهر منبج سوریه، مقام‌های این کشور با نظامیان آمریکایی درباره اجرای آن به توافق رسیدند.

نیروهای آمریکایی در منبج سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای آمریکایی در منبج سوریه ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش آسوشیتدپرس، توافق‌نامه ترکیه و آمریکا در اجلاس روزهای ۱۲ و ۱۳ ژوئن (۲۲ و ۲۳ خرداد) در قرارگاه فرماندهی آمریکا در شهر اشتوتگارت آلمان تهیه شده و به مقامات بالا ارائه خواهد شد.

خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه و کورتیس اسکاپاروتی، فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا پنج‌شنبه ۱۴ ژوئن / ۲۴ خرداد درباره وضعیت امنیتی کنونی شمال سوریه و اصول امنیتی که پیش از این در راستای نقشه راه منبج به توافق رسیده بودند، در تماسی تلفنی بحث و تبادل نظر کردند.

به‌گفته برخی منابع آگاهِ شرکت‌کننده در مذاکرات دو طرف، نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» پس از این توافق‌نامه ۳۰ روز فرصت دارند که منبج را ترک کنند. دو هفته پس از آن، در مرحله بعدی، نیروهای نظامی ترکیه و آمریکا بر منبج نظارت خواهند کرد و سپس به فاصله دو هفته نیروهای بومی کنترل منبج را در دست خواهند گرفت. همچنین یک شورای نظامی امنیت شهر و یک شورای محلی خدمات آن را برعهده خواهند گرفت.

پیش از این، آمریکا و ترکیه ۲۵ مه / ۴ خرداد در بیانیه مشترکی از توافق کلی درباره یک نقشه راه برای همکاری‌های بیشتر جهت تضمین امنیت و ثبات در منبج خبر داده بودند.

جزئیاتی از این نقشه راه منتشر نشد اما در این بیانیه آمده بود که مولود چاووش‌اوغلو،‌ وزیر خارجه ترکیه با مایک پومپئو، همتای آمریکایی‌اش برای بررسی پیشنهادهای ارائه‌شده در این نقشه راه دیدار خواهند کرد.

ترکیه بارها از آمریکا خواسته بود که حمایت خود از کردهای «یگان‌های مدافع خلق» را متوقف کند. دولت ترکیه این گروه را وابسته به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و «تروریست» می‌داند. پ‌ک‌ک و دولت ترکیه بر سر حقوق کردهای این کشور در جنگند و ترکیه مایل نیست نیروهای مشابه پ‌ک‌ک در مرزهای این کشور مستقر باشد.

«یگان‌های مدافع خلق» مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه و منبج با گروه «دولت اسلامی» (داعش) جنگیدند.

توافق ترکیه و آمریکا بر سر منبج در حالی به‌دست آمده است که مدافعان حقوق بشر رفتار شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه با غیرنظامیان کرد ساکن عفرین را محکوم کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده که شورشیان مورد حمایت ترکیه جنگجویان خود و خانواده‌هایشان را در خانه‌های ساکنان جا داده‌اند و یا اموال غیرنظامیان را بدون اجازه صاحبان آن‌ها تخریب یا غارت کرده‌اند.

پریانکا موتاپارتی، مدیر امور اضطراری دیده‌بان حقوق بشر، در این گزارش خاطرنشان کرده که «نابودی یا غارت اموال افرادی که مجبور به فرار از جنگ شده‌اند نباید از سوی جنگجویان ارتش آزاد سوریه هنگامی که وارد این منطقه شدند انجام می‌گرفت.»

به‌گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، ترکیه و گروه‌های شورشی در عفرین بایستی خسارت ساکنان آواره شده که اموال آن‌ها ضبط، نابود و یا غارت شده جبران کنند و نباید ساکنان این منطقه از اموال خود محروم بمانند.

ترکیه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی ۱۳۹۶ حملات هوایی و زمینی خود به عفرین، منطقه تحت کنترل کردها را آغاز کرد و دو ماه بعد بخش بزرگی از آن را در اختیار گرفت.

بیشتر بخوانید:

توافق کلی ترکیه و ایالات متحده بر سر منبج

Share