Share

توپخانه و ناوهای جنگی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی مواضع حوثی‌های یمن در بندر حدیده را برای دومین روز پیاپی بمباران کردند. یک بحران انسانی در انتظار جهان است. سازمان ملل در روزهای گذشته به تأکید اعلام کرده که در حملات ائتلاف عربی به بندر حدیده ممکن است تا ۲۵۰ هزار نفر جان خود را از دست بدهند. خبرگزاری رویترز گزارش داده که در بندر حدیده آن‌ها که پولی در بساط دارند، به روستاهای اطراف پناه می‌برند. آن‌ها که چیزی در بساط ندارند، جانشان در خطر است.

ائتلاف عربی حمله نظامی به بندر حدیده را «پیروزی طلایی» نامیده. در این عملیات ۲۱ هزار نفر از نیروهای نظامی امارات، سودان و یمن شرکت دارند. بخشی از این نیروها در نزدیکی بندر حدیده

دو نفر از ساکنان بندر حدیده به خبرگزاری رویترز تلفنی گفته‌اند که هلیکوپترهای آپاچی در دومین روز محاصره بندر حدیده، اطراف فرودگاه و مواضع حوثی‌ها در ساحل را بمباران می‌کنند.

بندر حدیده در غرب یمن و در کرانه دریای سرخ واقع شده. مواد غذایی و کمک‌های انسان‌دوستانه از طریق این بندر به یمن ارسال می‌شود. سازمان ملل در تلاش است که راه ارسال این کمک‌ها مسدود نگردد. در یمن هم‌اکنون بیش از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در خطر گرسنگی قرار دارند. محاصره بندر حدیده این بحران انسانی را ژرف‌تر می‌کند. سازمان ملل هشدار داده که در اثر حملات ائتلاف عربی ممکن است ۲۵۰ هزار نفر از ۶۰۰ هزار نفری که در این بندر زندگی می‌کنند جان خود را از دست دهند. قرار است که به درخواست بریتانیا، شورای امنیت سازمان ملل پنجشنبه ۱۴ ژوئن/ ۲۴ خرداد آثار حملات ائتلاف عربی به بندر حدیده بر زندگی غیرنظامیان را بررسی کند. این اجلاس پشت درهای بسته برگزار می‌شود.

وزارت خارجه ایران حملات ائتلاف عربی به بندر حدیده را محکوم کرده. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه پنجشنبه ۲۴ خرداد گفته است که با این حملات، شرایط یمن پیچیده‌تر خواهد شد.

به گزارش رویترز، ائتلاف عربی جاده حدیده به صنعا را هم بمباران کرده است با این هدف که مانع از ارسال نفرات و مهمات از پایتخت یمن برای انصارالله یمن شود. یک دانشجوی ۲۲ ساله به نام امینه به خبرگزاری رویترز گفته است:

«مردم ترسخورده و مضطرب‌اند. ناوهای جنگی وحشت‌آفرین‌اند و جنگنده‌های شکاری مدام در حال پروازند. مردم به روستاها فرار می‌کنند. آن‌ها که نه خویشاوندی دارند و نه پولی، راه گریزی هم ندارند.»

با فتح بندر حدیده، ائتلاف عربی در جنگ یمن دست بالا را خواهد داشت. کشورهای غربی هم در سکوت از ائتلاف عربی حمایت می‌کنند. سازمان ملل برآورد کرده است که ۲۲ میلیون نفر در یمن به کمک‌های انسانی نیاز دارند. بر اساس پیش‌بینی سازمان ملل ممکن است تا آخر سال جاری ۱۸ میلیون نفر در یمن در خطر گرسنگی قرار گیرند.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرده که برای جلوگیری از ارسال موشک و سلاح برای حوثی‌های یمن از طریق ایران می‌بایست کنترل بندر حدیده را به دست گبرد. ائتلاف عربی اطمینان داده که با تسلط بر این بندر، ارسال مواد غذایی برای ساکنان یمن تسهیل خواهد شد.

علی الاحمد، سفیر امارات متحده عربی در آلمان به خبرگزاری رویترز گفته است که ۶۰ هزار تن مواد غذایی و کمک‌های انسانی آماده ارسال به یمن است. به گفته علی الاحمد چنانچه ائتلاف عربی کنترل بندر حدیده را به دست بگیرد، به سه روز وقت نیاز دارد که این حجم از کمک‌های انسانی را از طریق بندر حدیده برای ساکنان یمن ارسال کند.

محند علی الحوثی، رهبر انصارالله یمن غرب اما اعلام کرده که مسئولیت بحران انسانی در بندر حدیده با کشورهای غربی است:

«بریتانیایی‌ها هفته گذشته به ما اطمینان دادند که سعودی‌ها و امارات به بندر حدیده حمله نمی‌کنند.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا روز گذشته گفته بود که دولت بریتانیا با ائتلاف عربی در گفت‌وگوست با این هدف که ارسال کمک‌های انسانی به یمن از طریق بندر حدیده متوقف یا مختل نشود.

ائتلاف عربی حمله نظامی به بندر حدیده را «پیروزی طلایی» نامیده. در این عملیات ۲۱ هزار نفر از نیروهای نظامی امارات، سودان و یمن شرکت دارند.

بیشتر بخوانید:

آغاز حمله ائتلاف سعودی به بندر حدیده یمن

 

 

 

 

Share