Share

درحالی‌که سازمان ملل نسبت به وخیم‌ترشدن اوضاع در یمن هشدار داده، نیروهای ائتلاف عربی در جنگ یمن وارد فرودگاه بین‌المللی شهر حدیده، بندر اصلی این کشور شدند.

نیروهای حامی منصور هادی در حدیده ـ منبع: afp

ارتش یمن اعلام کرده که در آستانه تصرف فرودگاه بین‌المللی حدیده است.

دفتر رسانه‌ای ارتش یمن که تحت حمایت عربستان و امارات متحده عربی حمله به بندر حدیده را انجام داده است، شنبه در حساب توئیتری‌اش اعلام کرد که:

«نیروهای مسلح با پشتیبانی نیروهای مقاومت و ائتلاف عربی فرودگاه بین‌المللی حدیده را از چنگ شبه‌نظامیان حوثی بیرون کشیدند».

یک منبع نزدیک به این ائتلاف نیز به خبرگزاری «رویترز» گفت که فرودگاه حدیده در محاصره قرار دارد و نیروهای ائتلاف در حال پاکسازی مین‌ها و مواد منفجره هستند.

کنترل بر فرودگاه بین‌المللی حدیده یک موفقیت مهم زودهنگام برای نیروهای ائتلاف به شمار می‌آید که می‌خواهند بزرگترین و مهم‌ترین بندر یمن را از کنترل نیروهای «انصارالله»، شیعیان حوثی یمن خارج کنند.

حوثی‌ها تحت حمایت ایران قرار دارند. ائتلاف به رهبری عربستان در مارس ۲۰۱۵ مداخله نظامی در یمن را پس از آن آغاز کرد که حوثی‌ها دولت قانونی عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری مخلوع را سرنگون کردند و صنعا، پایتخت یمن را در کنترل گرفتند.

عربستان، امارات متحده عربی و متحدان غربی آنها ایران را به ارسال تسلیحات سنگین از جمله موشک به حوثی‌ها متهم می‌کنند. ایران این اتهام‌ها را رد کرده است.

سازمان ملل در گزارشی که اخیراً فاش شده، تعلق‌داشتن قطعاتی از این موشک‌ها به ایران را تأیید کرده است.

عربستان از سوی دیگر به خاطر مرگ پرشمار غیرنظامیان یمنی در حملات هوایی و نیز محاصره این کشور که به قحطی و گرسنگی و شیوع بیماری انجامیده، هدف انتقاد جامعه بین‌الملل قرار دارد.

بامداد چهارشنبه ۱۳ ژوئن / ۲۳ خرداد هواپیماها و کشتی‌های جنگی ائتلاف عربستان سعودی برای تسهیل پیش‌روی نیروهای حامی رئیس‌جمهور مخلوع یمن شلیک به استحکامات شیعیان حوثی در جنوب حدیده را آغاز کردند.

تا کنون ۳۰ عضو مسلح حوثی‌ها و ۹ نیروی حامی منصور هادی در جنگ کشته شده‌اند.

حضور فرانسه در یمن

در حمله به حدیده، نیروهای ائتلاف عربی تحت رهبری امارات متحده عربی عمل می‌کنند.

روزنامه فرانسوی «فیگارو» شنبه ۱۶ ژوئن / ۲۶ خرداد به نقل از دو منبع نظامی، از حضور نیروهای ویژه ارتش فرانسه در یمن در کنار نیروهای امارات متحده عربی خبر داد. مشخص نیست این نیروها در حال انجام چه عملیاتی هستند یا چه نقشی در یمن دارند.

وزارت دفاع فرانسه جمعه اعلام کرد که پس از پایان عملیات نظامی ائتلاف عربی در حدیده، امکان دارد نیروهای ویژه‌اش را برای عملیات مین‌روبی و فراهم‌آوردن دسترسی امن به بندر حدیده به آنجا اعزام کند.

بیانیه این وزارت تأکید داشت که نباید فرانسه را در این مرحله در کنار نیروهای ائتلاف عربی فرض کرد.

نگرانی حامیان غربی از فاجعه در یمن

بندر حدیده محل ورود حدود ۷۰ درصد از منابع غذایی و دارویی به کشور جنگ‌زده یمن است. جنگ در این بندر به نگرانی گروه‌های حقوق بشری برای تمدید فاجعه در یمن دامن زده.

عربستان و امارات مدعی‌اند که می‌توانند به سرعت کنترل این بندر را به دست بگیرند و اختلال عظیمی در جریان کمک‌های غذایی و بهداشتی بر اثر نبرد آنها در حدیده به وجود نخواهد آمد.

سازمان ملل تلاش زیادی کرد تا با رسیدن به طرح آتش‌بس، از عملیات نظامی در حدیده جلوگیری کند. ایران نیز شرکت در گفتگوهای صلح با اتحادیه اروپا بر سر یمن را تأیید کرده بود.

سازمان ملل هشدار داده که در اثر حملات ائتلاف عربی ممکن است ۲۵۰ هزار نفر از ۶۰۰ هزار نفری که در بندر حدیده زندگی می‌کنند جان خود را از دست دهند.

آدانا دینگ، مشاور ویژه سازمان ملل در جلوگیری از نسل‌کشی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که حمله به حدیده می‌تواند به قحطی و گرسنگی بینجامد.

شامگاه پنج‌شنبه به درخواست بریتانیا، شورای امنیت سازمان ملل آثار حملات ائتلاف عربی به بندر حدیده بر زندگی غیرنظامیان را بررسی کرد. این اجلاس پشت درهای بسته برگزار شد. اعضای شورای امنیت با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که «عمیقاً» نگران وقوع یک بحران انسانی‌اند.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه از عربستان و امارات متحده عربی در جنگ یمن پشتیبانی می‌کنند و به این کشورها سلاح می‌فروشند؛ موضوعی که به اعتراض گروه‌های مختلف حقوق بشری و ضدجنگ این کشورها علیه دولت‌هایشان انجامیده است.

  • توضیح: تیتر این گزارش پس از به روز رسانی از «پیشروی ائتلاف عربی در فرودگاه بین‌المللی بندر حدیده یمن» به شکل فعلی آن تغییر یافت.

در همین زمینه

Share