Share

یکشنبه ۲۷ خرداد سومین و آخرین روز از آتش‌بس طالبان افغانستان با دولت این کشور است. سخنگوی طالبان افغانستان پس از اعلام آمادگی واشنگتن برای پیوستن به مذاکرات صلح می‌گوید که این گروه تصمیمی برای تمدید آتش‌بس اتخاذ نکرده است. همزمان انفجار بمبی در دفتر والی ننگرهار پس از جلسه مشترک اعضای طالبان با مقام‌های دولتی جان چندین تن را گرفت.

دومین روز آتش‌بس در کابل: طالبان در کنار نیروهای امنیتی

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرده است که واشنگتن برای پیوستن به مذاکرات صلح با طالبان آمادگی دارد؛ مذاکراتی که به گفته او باید شامل بحث بر سر «نقش بازیگران و نیروهای بین‌المللی» نیز باشد.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان نیز که آتش‌بس را تا مدت نامعلوم به طور یکجانبه تمدید کرده، از طالبان خواسته تا به جای بازگشتن به کارزار جنگ، بر سر میز مذاکره بازگردند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان دوشنبه گفت که تصمیمی برای تمدید آتش‌بس اتخاذ نشده و عملیات نظامی طالبان دوشنبه از سر گرفته خواهد شد.

این در حالی است که طالبان همواره گفته که دولت افغانستان را دست‌نشانده می‌داند و تنها با ایالات متحده بر سر سرنوشت افغانستان مذاکره می‌کند. اما اکنون با ورود واشنگتن هنوز با تمدید آتش‌بس موافقت نکرده است.

تمدیدنشدن آتش‌بس در حالی که اعضای طالبان اجازه ورود آزادانه به شهرهای افغانستان را یافتند، مقام‌های امنیتی این کشور را نگران کرده است.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی اداره اطلاعاتی افغانستان به خبرگزاری «رویترز» گفته است که تصمیم غنی برای دادن مجوز ورود به اعضای طالبان «اشتباهی مهلک» بود. او مدعی است که نیروهای امنیتی در چنین شرایطی از آمادگی لازم برای مقابله با حملات احتمالی طالبان پس از نیمه‌شب یکشنبه در صورت عدم تمدید آتش‌بس برخوردار نیستند.

شنبه نیروهای پلیس افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان در رویدادی بی‌سابقه در پایتخت این کشور و چند شهر دیگر کنار یکدیگر پایان ماه رمضان را جشن گرفتند، به یکدیگر عید را تبریک گفتند، و با هم عکس سلفی گرفتند.

ویس برمک، وزیر داخله افغانستان نیز شخصاً در یکی از دروازه‌های کابل در «پل کمپنی» به استقبال نیروهای طالبان رفت.

انفجار در دفتر والی ننگرهار

سومین روز آتش‌بس همچون دومین روز آن برای ننگرهار خونین بود.

به گزارش رویترز، انفجار بمبی خارج دفتر والی ننگرهار در جلال‌آباد یکشنبه دست‌کم ۱۵ تن را کشت. ۴۱ تن دیگر نیز مجروح شده‌اند. آمار قربانیان این حمله انتحاری ممکن است افزایش یابد.

هنوز گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما گروه «دولت اسلامی» (داعش) دیروز مسئولیت یک بمب‌گذاری انتحاری دیگر در ننگرهار را پذیرفت.

این حمله جلسه مشترک اعضای طالبان و مقام‌های دولتی را هدف گرفت و در ۲۵ کیلومتری جلال آباد رخ داد و در آن ۳۶ تن کشته و بیش از ۵۴ تن مجروح شدند. اعضای طالبان نیز در میان قربانیان این حادثه بودند.


در همین زمینه

دومین روز آتش‌بس افغانستان: دیدارهای دوستانه طالبان و نیروهای امنیتی در کابل و چند شهر دیگر

Share