Share

عفو بین‌اللمل شامگاه گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواهان توقف حکم اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی شده است. عفو بین‌الملل می‌گوید پرونده محمد ثلاث، مشکلات دستگاه قضایی ایران را برای همگان آشکار می‌کند: انتقام‌جویی به جای اجرای عدالت. اعتراف‌گیری تحت شکنجه به جای تحقیق درباره پرونده.

محمد ثلاث، درویش گنابادی در دادگاه. او به اعدام محکوم شده است

خانواده محمد ثلاث درویش زندانی، یکشنبه ۲۷ خرداد برای آخرین ملاقات با او به زندان رجایی‌شهر کرج رفتند. «مجذوبان نور» ارگان درویشان گنابادی اعلام کرده که محمد ثلاث چهارشنبه ۳۰ خرداد اعدام خواهد شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که یکشنبه ۲۷ خرداد منتشر کرده از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که  «سریعاً اعدام محمد ثلاث را متوقف و روند دادرسی عادلانه مجددی را مطابق استانداردهای بین‌المللی برای او برگزار کنند.

عفو بین‌اللمل در این بیانیه از جامعه بین‌المللی و سران کشورهای جهان خواسته همه قدرت خود را به کار گیرند و از اعدام محمد ثلاث جلوگیری کنند.

محمد ثلاث متهم است که در ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ هم‌زمان با درگیری دراویش گنابادی با مأموران پلیس در محدوده خیابان پاسداران تهران، با اتوبوس به سمت گروهی از مأموران حرکت کرده و سه نفر از آنها را کشته است. آخرین جلسه دادگاه او  ۲۷ اسفند ۹۶ برگزار شد و فردای آن روز هم به سه بار قصاص محکوم شد. در اردیبهشت سال جاری دیوان عالی کشور این حکم را تأیید کرده است. این درویش گنابادی می‌گوید بی‌گناه است و راننده اتوبوس نبوده.

عفو بین‌الملل در بیانیه شامگاه یکشنبه ۲۷ خرداد خود می‌گوید تنها مدرک جرم علیه محمد ثلاث اعترافات اوست که تحت شکنجه انجام شده و متهم بعد از بازجویی، آن اعترافات را پس گرفته است.

فیلیپ لوتر مدیر بخش شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل گفته است:

«مقامات قضایی ایران با شتابزدگی و فقط با این قصد که حکم اعدام را جا بیندازند، از دسترسی محمد ثلاث به وکیل خودداری کردند و اجازه ندادند شاهدان شهادت بدهند که محمد ثلاث پشت فرمان اتوبوس نبود و در آن زمان در زندان بود. مقامات قضایی جمهوری اسلامی ظاهراً به انتقام‌گیری بیشتر علاقمندند تا اجرای عدالت.»

فیلیپ لوتر گفته است پرونده محمد ثلاث همه مشکلات دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را برای جامعه بین‌المللی آشکار کرده است.

به گفته  مدیر بخش شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌اللمل، اجرای حکم اعدام محمد ثلاث بر اساس محاکمه غیر عادلانه متهم و صرفاً بر پایه اعترافاتی که تحت شکنجه از او اخذ شده بی‌عدالتی آشکار و یک عمل نفرت‌آور است.

خانواده محمد ثلاث به همراه تعدادی دیگر از درویشان در اعتراض به حکم اعدام او مقابل زندان تحصن کرده بودند. وکیل ثلاث اعلام کرده شاهدان تازه‌ای دارد که حاضرند در دادگاه شهادت بدهند که محمد ثلاث راننده اتوبوسی که ماموران پلیس را زیر گرفت نبوده است اما دستگاه قضایی حاضر به پذیرش درخواست اعاده دادرسی او نیست.

به نوشته زینب طاهری، ثلاث در بازداشتگاه شکنجه شده، مأموران با پا روی سر او رفته و آنقدر او را کتک زدند که بینایی‌اش را از دست داده است.

ثلاث ۳۰ بهمن سال گذشته پس از تحصن درویشان گنابادی مقابل کلانتری خیابان پاسداران بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران او را راننده اتوبوسی که سه مامور پلیس را زیر گرفت و کشت، خوانده است اما تا به حال هیچ شاهدی که دیده باشد واقعا ثلاث راننده اتوبوس بوده، در دادگاه حاضر نشده است. ثلاث گفته است که پیش از این واقعه و حمله ماموران پلیس و لباس شخصی به گلستان هفتم، محل سکونت نورعلی تابنده قطب درویشان گنابادی بازداشت شده است. به دنبال این واقعه بیش از ۳۰۰ تن از درویشان گنابادی دستگیر و برخی از آنان به زندان و تبعید محکوم شدند.

بیشتر بخوانید:

خانواده محمد ثلاث برای آخرین دیدار به رجایی‌شهر فراخوانده شدند

Share