Share

یک خواننده موسیقی سنتی و پاپ ایرانی می‌گوید صادر نشدن مجوز برای بازخوانی آهنگ‌های پاپ قدیمی به حذف زنان از عرصه موسیقی می‌انجامد.

عکس: آرشیو

بهاره میرزاآقا، خواننده موسیقی سنتی و پاپ و نوازنده پیانو و سه‌تار گفته است چون زنان اجازه انتشار آنچه را می‌خوانند جز در قالب اجرای زنده در کنسرت‌هایشان برای زنان دیگر ندارند در نتیجه ساخت قطعات جدید برایشان به‌صرفه نیست.

او به خبرگزاری ایلنا گفته است: «برای هر قطعه حداقل باید ۱۰ تا  ۱۵ میلیون تومان خرج کنید و بعد فضایی برای تبلیغ در مورد آن یا انتشارش در اختیار ندارید و باید تا گرفتن نوبت اجرا برای خواندنش در کنسرت منتظر بمانید. پس وقتی این هزینه برنمی‌گردد، انجام دادنش از نظر اقتصادی درست نیست. گزینه بعدی خواندن قطعات نوستالژیک است که پیش‌تر توسط خواننده دیگری اجرا شده است. در این زمینه هم، شما با هر کیفیتی که بازخوانی را انجام دهید باز با خواننده اولیه مقایسه می‌شوید و بسیار خواهید شنید که خواننده اولیه آن تصنیف یا ترانه را بسیار بهتر از شمای نوعی اجرا کرده است و شما آن اثر را که کاری ماندگار بوده است، تکرار کرده‌اید.»

بهار میرزا آفا گفته خوانندگان این‌سوی انقلاب بی‌آنکه اجازه داشته باشند صدایشان را منتشر کنند یا جایی داشته باشند که اعلام کنند ترانه جدیدی را خوانده‌اند، باید مخاطب جذب کنند: «من اگر ترانه‌ای جدید بخوانم، کجا بگذارمش؟ مخاطب از چه مسیر قانونی آن را بشنود که بعد ترغیب شود و به کنسرتم بیاید؟ چرا باید توقع داشته باشم که چشم و گوش بسته و بدون شنیدن هیچ نمونه کاری از من، بلیت بخرد و به سالن بیاید؟»

این خواننده زن ایرانی گفته: «من ۲۰ سال است که دارم می‌خوانم ولی یکی، دو سال است که کمی دیده شده‌ام و در جواب تا به حال کجا بودی؟ چه می‌توانم بگویم جز اینکه بوده‌ام ولی فضایی نداشته‌ام که بتوانم صدایم را به گوش شما برسانم. من از ۱۸، ۱۹ سالگی می‌خوانم و الان ۴۱ سالم است. در این سن باید بازنشسته می‌شدم ولی بعد از ۹ یا ۱۰ کنسرت تازه یک سال است که توانسته‌ام در تالار وحدت روی صحنه بروم.»

میرزاآقا همچنین گفته چند قطعه را برای دریافت مجوز بازخوانی در کنسرت‌مان به شورای شعر دفتر موسیقی ارائه داده ولی این شورا دیگر اجازه بازخوانی نمی‌دهد مگر در مورد قطعاتی که قبلا مجوز اجرایشان صادر شده باشد.

او معتقد است وقتی مجوز اجرای قطعات جدید برای بازخوانی نمی‌دهند باید همان قبلی‌ها تکرار شوند و کنسرت تکراری می‌شود و این با توجه به جامعه هدف به ویژه برای خوانندگان زن که امکان انتشار قطعات جدید خود و معرفی آن به مخاطیان را ندارند، مشکل‌ساز است و به حذف زنان از عرصه موسیقی می‌انجامد.

بهاره میرزاآقا قرار است روز جمعه ۱۲ مرداد همراه با گروه نوشه به سرپرستی نیوشا بریمانی در تالار وحدت تهران روی صحنه برود.

بیشتر بخوانید:

ناگفته‌های کنسرت «ناگفته»: منع حضور نوازندگان زن در اصفهان

Share