Share

رئیس کل دادگستری استان تهران به طرح ابهام‌های موجود در پرونده محمد ثلاث و اعدام او بدون توجه به این انتقادها واکنش نشان داده است.

غلامحسین اسماعیلی، رییس دادگستری استان تهران

غلامحسین اسماعیلی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این ابهام که چرا از محمد ثلاث انگشت‌نگاری نشده، گفته است: «علاوه بر اقرار، شهادت خود شهود را داشتیم و هیچ‌وقت متهم حضورش در پشت فرمان را انکار نکرد تا به سراغ اثر انگشت برویم.»

او همچنین منتقدان را از «فتنه‌گران داخلی دارای سابقه محکومیت کیفری» دانسته که همراه با «ضد انقلاب»، اقدام به طرح‌ برخی سخنان کرده‌اند.

اسماعیلی در ادامه انتقادات خود از کسانی که به ابهام‌ها در پرونده محمد ثلاث پرداخته‌اند گفته است آنها کسانی هستند که خود را حقوقدان می‌دانند و وکیل هستند اما اذهان عمومی را مشوش کرده‌اند؛ اشاره‌ای به زینب طاهری، وکیل محمد ثلاث که ظهر روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد و یک روز بعد از اعدام محمد ثلاث بازداشت شده است.

او با انتقاد از سخنان خانم طاهری گفته است: «این فرد از جزییات پرونده اطلاعی نداشته و ندارد و پس از قطعیت دادنامه با متهم در زندان ملاقات کرده است. پس از این مرحله این فرد از دیوان عالی درخواست اعاده دادرسی کرد که دیوان این موضوع را نیز بررسی کرد.»

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین گفته است: «حادثه پاسداران در خیابان و در حضور جمع کثیری از مردم و شهروندان اتفاق افتاد و یک‌ جنایت رخ داده در بیابان نبود که شناسایی‌ آن برای ضابطین قضایی سخت باشد.»

به گفته اسماعیلی، ثلاث بر حسب اظهاراتش راننده اتوبوس بوده و «عامدانه و عاملا» به نیروی انتظامی حمله کرده است: «به محض اطلاع دادسرای تهران بازپرس به بیمارستان مراجعه کرده و از متهم بازجویی کرده و او هم همان‌جا به اقدامات عامدانه خود اعتراف می‌کند. اقرار وی علاوه بر ثبت مکتوب، فیلم‌برداری شده است و مستندات آن موجود است.»

این اظهارات رئیس کل دادگستری استان تهران در حالی‌ست که در فیلم پخش شده از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی به عنوان اعترافات محمد ثلاث در بیمارستان، او در حال طبیعی نیست و اعترافات چنین فردی نمی‌تواند نافذ باشد. محمد ثلاث همچنین تاکید کرده بود که اعتراف‌هایش زیر شکنجه بوده و خانواده‌اش نیز خواهان انتقال جسد او به پزشکی قانونی برای بررسی آثار شکنجه شده بودند که این اتفاق نیفتاد و جسد او به بروجرد منتقل و دفن شد.

غلامحسین اسماعیلی اما گفته است: «او (محمد ثلاث) در دادگاه بار‌ها به جرم خود اعتراف کرد. علاوه بر این متهم در بازسازی صحنه جرم اعترافات داشت و آنجا هم فیلم‌برداری شده است.»

اسماعیلی همچنین با بیان اینکه حکم اعدام محمد ثلاث‌ قبل از ماه رمضان تایید شده بود، گفته است با وجود تایید حکم، اعدام بعد از ماه رمضان انجام شده است.

این در حالی است که روز امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد، یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در نشستی خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه خبر داد که پرونده قتل‌های محفلی سال ۸۱ در استان کرمان، پس از ۱۶ سال با اعلام رضایت تمامی اولیای دم بسته شد: «آخرین اولیای دمی که تاکنون رضایت نداده بودند هم رضایت دادند و این پرونده اخیرا بسته شده است.»

رئیس کل دادگستری استان تهران اما در ادامه اظهار نظرهای خود درباره ابهام‌های موجود در پرونده محمد ثلاث گفته است: «امروز کسانی نسبت به حکم ادعای واهی دارند که هیچ اطلاعاتی از پرونده ندارند و به جای حمایت از امنیت مردم، فضاسازی دروغی علیه قوه قضاییه به راه انداخته‌اند.»

اسماعیل همچنین گفته است: «ادعاهای حقوق بشری آمریکا در بین مردم ما هیچ جایی ندارد.»

این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا و اتحادیه اروپا اعدام محمد ثلاث را محکوم کرده‌اند.


  • در همین زمینه

در باب داوری درباره محمد ثلاث: بی‌گناه بر دار شد؟

Share